מה זה תמא 38?

אם פתחתם לאחרונה טלוויזיה, קראתם עיתון או כתבה באינטרנט בטח שלא יכולתם לברוח מצמד המילים תמא 38. אז מה זה תמא 38 ומדוע אנחנו שומעים עליה כל כך הרבה בתקשורת? אם כן תמא 38 היא תכנית אשר נועדה להכין בניינים אשר נבנו לפני 1980 לרעידות אדמה ולהוסיף להם שכבת מיגון כנגד טילים. מדובר בתכנית התחדשות עירונית שבמסגרתה הדיירים מקבלים בניין מוגן מפני שני האיומים הללו ופעמים רבות אף דירה חדשה לגמרי והיזמים מקבלים אופציה להוסיף על הבניין הקיים שתי קומות או שתיים וחצי קומות נוספות. כך אתם יכולים לראות כי הדיירים לא צריכים להוציא שקל מן הכיס שלהם על התכנית הזאת וכי זוהי תכנית בעלת יתרונות גדולים לאנשים אשר רוצים לשפץ את הבניין שלהם ולהכינו לרעידות אדמה.

מה זה תמא 38 – ואילו סוגים של התכנית יש?

עליכם להבין כי התשובה לשאלה מה זה תמא 38 היא תשובה מורכבת וזאת עקב העובדה כי היא תמא 38 היא תכנית מורכבת הכוללת מספר רבדים. עליכם לדעת כי כיום יש שתי תכניות עיקריות של תמא 38 שעל פיהן פועלים היזמים והקבלנים. התכנית הראשונה נקראית תמא 38 1 ובמסגרתה הבניין משופץ ומחוזק כנגד רעידות אדמה ולעתים אף מתווספים לדירות בבניין ממ"דים. התכנית שכיום הרבה יותר נפוצה היא תמא 38 2 שבמסגרתה הבניין נהרס מן היסוד ונבנה מחדש לגמרי כך שכל הדירות בבניין הן חדשות ולא רק זאת אלא שהבניין ממוגן לחלוטין כנגד רעידות אדמה וכנגד טילים ועל כן ברור גם מדוע זו תכנית יותר נפוצה.

מה זה תמא 38 – אילו שני קשיים יש בפרויקטים אלו?

אי אפשר לדבר על השאלה מה זה תמא 38 מבלי להתייחס לעובדה כי פעמים רבות התכניות הללו נקלעות לקשיים וכך יוצא כי התכנית לא מתקדמת בקצב לו ציפינו. הקושי הראשון שבו נתקלת התכנית הוא קושי תכנוני ועיריות רבות אינן מאשרות תכניות של תמא 38 בשטחן מכיוון שהן חוששות כי התכניות יעמיסו על התשתיות הקיימות וכך העיר תיקלע לבעיה רצינית ביותר. הקושי השני של תכניות אלו נובע מהתנגדות של דיירים לפרויקט ומחלוקות בין הדיירים בנוגע לדירות שהם יקבלו וזהו קושי נוסף המוביל גם כן לעיכובים מאוד גדולים בפרויקטים ועל כך יש לתת את הדעת ולחשוב לעומק.

מה זה תמא 38 – כיצד נצמצם את הקשיים בפרויקטים?

אז כיצד נבטיח כי התמא תצא אל הדרך ויותר ויותר אנשים יבינו מה זה תמא 38? אם כן נראה כי השינוי צריך להגיע מלמעלה והמדינה צריכה להתערב ולחייב הן העיריות והן את הדיירים להסכים לבצע את התכנית מכיוון שזהו אינטרס של החברה הישראלית שפרויקטים של תמא 38 יצאו אל הפועל ובכמויות גדולות ככל הניתן.

שתפו:

פייסבוק
גוגל+
טוויטר
לינקדאין
פינטרסט
1-700-70-90-30
גלילה לראש העמוד