חיזוק מבנים ישנים

תוכן עניינים
כאן לשירותכם

או חייגו 1700-70-90-30

חיזוק מבנים ישניםאין ספק שאנו מצויים בבעיה חמורה ביותר בארץ וטוב ייעשו קברניטי המדינה עם יתעוררו ויטפלו בבעיה זו לפני שיקרה אסון. הבעיה שאנחנו מדברים עליה היא כמובן העובדה כי בארץ יש אלפי בניינים אשר נמצאים במצב רעוע ואשר יש לחזקם בהקדם האפשרי. למזלנו עוד לא התמוטט מבנה עקב העובדה כי הוא ישן ואם התמוטט מבנה כזה אזי לפחות לא היו נפגעים בנפש. אך אנחנו מזהירים כאן שהמצב הזה לא יישאר לנצח ואם לא נבצע חיזוק מבנים אנחנו נתעורר יום אחד לאסון איום ונורא אשר לא נראה עוד כדוגמתו בארץ. על רקע זה אנחנו קוראים לבעלי הדירות בבניינים ישנים לא לשבת באפס מעשה ולחכות שהממשלה תושיע אתכם אלא לטפל בבעיה בעצמכם ולשכור איש מקצוע אשר יחזק את המבנה שלכם בהקדם.

חיזוק מבנים – האם כל קבלן יכול לבצע זאת?

עליכם להבין כי חיזוק מבנים הוא אולי העבודה הקבלנית החשובה ביותר שיש כיום מכיוון שהיא מטפלת בבעיה אשר יכולה להתפתח לממדים אפיים של אסון. אך לצד זאת אנחנו חייבים לציין כי אתם צריכים לקחת בחשבון שלא כל קבלן יכול לבצע את החיזוק ועל כך אתם צריכים לתת את הדעת. שיפוצניק אשר בונה קירות גבס או משפץ חדרי שירותים לא יכול לבצע את החיזוק ועל כך אתם חייבים לתת את הדעת לפני שאתם בוחרים בקבלן זה או אחר. לכן אל תתפשרו על הקבלן שבו אתם בוחרים וודאו כי הוא יכול לחזק תא המבנה בצורה הטובה ביותר שיש.

חיזוק מבנים ישנים

מבנה ישן נושא בחובו הרבה היסטוריה, הרבה נוסטלגיה והרבה סיפורים, אבל בהיעדר טיפול מתאים, לכל מבנה יש תאריך תפוגה שיכול לעצור את כל ההיסטוריה, את כל הנוסטלגיה ואת כל הסיפורים הללו. תאריך תפוגה לא מדבר על קריסת הבניין או על התפוררות מוחלטת שלו. מספיק שהמבנה הופך לרעוע מדי, שמופיעים בו פגמי בטון וסדקים עמוקים בכדי להפוך אותו למבנה שאינו מתאים למגורי אדם בתוך שנים ספורות. חיזוק מבנים ישנים הוא תחום שלם בענף הבנייה שמיועד למנוע בדיוק את המצב הזה, להאריך את תאריך התפוגה של המבנה ולהעניק לו עוד עשורים שלמים של יציבות וחוזק מבני. אז מה בדיוק אומר חיזוק מבנים ישנים? על כך בשורות הבאות.

איך יודעים שהמבנה זקוק לחיזוק?

לאורך חייו של מבנה, ישנן אינספור תחנות שבהן אנו יכולים לקבל תמונה על רמת החוזק המבני והיציבות שלו ובהתאם לכך לקבל החלטה לגבי הצורך לחזק אותו. הבעיה היא שבהיעדר תשומת לב ובהיעדר ידע מקצועי, מרביתנו פשוט מתעלמים, בכוונה או שלא בכוונה, מסימנים הניתנים לנו באותן תחנות. התעלמות זו מובילה בסופו של דבר למצב בו המבנה הופך ממבנה שזקוק לחיזוק למבנה מסוכן שאינו ראוי למגורים ואז כבר די ברור לכולם שנדרש חיזוק.

יחד עם זאת, מאוד לא מומלץ להגיע לשלב הזה שבו מוציאים למבנה שלכם צו מבנה מסוכן ולכן כדאי לפעול על פי הכלל הבא: במידה והמבנה שלכם הוא מבנה ישן, והכוונה בישן היא למבנה בן 30 שנה או יותר, עליכם לשים לב לכל סממן שיכול להצביע על חולשה מבנית. סממן כזה יכול לכלול: התנתקות וצניחה של אריחי חיפוי חוץ, הופעת סדקים עמוקים שעוברים את שכבת הטיח וחודרים אל הבטון, הופעת פגמי בטון משמעותיים עם ברזל חשוף בחזית המבנה, מרצפות שמתחילות להתנדנד ולהתנתק ממקומן בהיקף שהוא אינו מקומי בלבד וכל סממן אחר שלא אמור להופיע במבנה חזק. אין זה אומר שאם אריחי החיפוי החיצוני שלכם מתחילים לצנוח, אז כל הבניין זקוק לחיזוק, אבל זה בהחלט יכול להיות הפרט שמעיד על הכלל. אם אתם אנשים אחראיים בדרך כלל, אתם תבדקו את העניין כבר במצב כזה, ואם אתם צריכים להרגיש את הסכנה בצורה קצת יותר מובהקת לפני שאתם פועלים, אז כששניים או שלושה סממנים כאלה מצטברים, זה הזמן לבצע בדיקה יסודית למבנה.

כיצד נראה התהליך של חיזוק מבנים ישנים?

כל תהליך של חיזוק מבנה ישן או אפילו לבצע חיזוק אריחי שיש, כפי שמנהלת אותו קבוצת עידן המתמחה בתחום חיזוק מבנים ישנים, מתחיל בבדיקת מהנדס בניין מוסמך. המהנדס מבצע בדיקה של שלד המבנה ויסודות המבנה ומחפש סממנים הנדסיים שיכולים להעיד על חוזקו המבני של המבנה. במסגרת הבדיקה, עשוי המהנדס ליישם שורה של בדיקות מקצועיות כמו בדיקה סונית ואולטרה סונית, בדיקה תרמית או אולטרה סאונד לקירות המבנה, סקירת סדקים ופגמי בטון ועוד. בסוף התהליך, אמור המהנדס להפיק דו"ח שמפרט לא רק את העובדה שהמבנה זקוק או לא זקוק לחיזוק, אלא גם את נקודות החולשה של המבנה ואת המרכיבים במבנה אשר זקוקים לחיזוק.

בהתאם לדו"ח המהנדס, מגובשת תכנית חיזוק מבנה לטובת הבניין. זהו השלב בו עליכם לקבל החלטה האם תרצו לשלב בפרויקט גם אלמנט של שיפוץ מבנה ואולי גם שיפוץ של הדירות בתוך המבנה. ההיגיון אומר שאם אנחנו כבר יוצאים למהלך שיפוץ נרחב במבנה, כדאי לשלב בו גם אלמנטים של שיפוץ מבנה, אסתטיקה ושיפור המבנה. בהתאם להחלטתכם תורחב או לא תורחב תכנית החיזוק לכדי תכנית אדריכלית עם כל מרכיבי העבודה הנדרשים ועל בסיס תכנית זו תוגש בקשה לקבלת היתר בנייה מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה.

בהמשך הדרך, מגויסים אנשי המקצוע וקבלני המשנה שאמורים לבצע את העבודה בפועל, והעבודה יוצאת לדרך. תהליך חיזוק מבנים ישנים יכול להימשך מספר שבועות והוא יכול להימשך מספר חודשים כתלות בהיקף העבודות שיש לבצע. יחד עם זאת, לא מדובר בעבודות פולשניות מדי ועל כן ניתן להמשיך ולנהל חיים נורמליים במבנה גם לאורך הפרויקט, אם כי בהחלט יש לצפות ללכלוך ורעש במהלך חלקים מסוימים של הפרויקט.

אתם חושבים שמצב הבניין שלכם מצדיק לפחות בדיקה – מה הצעד הבא?

חיזוק מבנים ישנים יכול להתבצע ביוזמתכם, בעלי הנכס, או ביוזמת הרשות המקומית שבתחומה ממוקם המבנה. אם הרשות המקומית מעריכה שמדובר במבנה מסוכן היא יכולה לשלוח מהנדס מוסמך שיבצע בדיקה ויוציא דו"ח שיכול להצהיר על הצורך לבצע חיזוק של המבנה עד כדי הוצאת צו מבנה מסוכן שבמקרי קיצון גם יכול לחייב אתכם, הדיירים, לפנות את המבנה. בכדי להימנע מכל זה, כדאי שהדברים ייעשו ביוזמתכם ובצורה אחראית. לצורך הבדיקה, אתם יכולים פשוט להזמין מהנדס בניין בעל התמחות בבדיקת מבנים ישנים, אותו תוכלו למצוא בעצמכם או להזמין אותו דרך קבוצת עידן. בשלב הזה אתם סך הכל מבצעים בדיקה, ולכן אין צורך להתחייב למהלכים מרחיקי לכת.

בהתאם לתוצאות הבדיקה, במידה ואכן הדו"ח ימליץ על חיזוק המבנה, או אז כדאי ומומלץ לפנות לקבוצת עידן שמתפקדת כמנהלת הפרויקט כולו ולוקחת על עצמה את כל מרכיבי הפרויקט מא' ועד ת'. לרשות קבוצת עידן כל הידע המקצועי, הניסיון המקצועי ואנשי המקצוע, התכנון והביצוע הנדרשים לצורך עריכת פרויקט חיזוק מבנה מיושן. את זה שאתם לא יכולים לבצע את החיזוק בעצמכם, אתם כבר יודעים, אבל גם את כל הנושא של גיוס אנשי המקצוע, של ניהול התקציב, של ניהול העבודה אל מול לוחות הזמנים ותכנית החיזוק, גם אלה דורשים ידע מקצועי שאותו מעמידה לרשותכם קבוצת עידן בכדי שאתם לא תצטרכו לדאוג לדבר.

מה צפוי לאחר סיום הפרויקט?

לאחר סיום פרויקט חיזוק מבנים מיושנים אתם מרוויחים שני דברים רבי ערך: א' המבנה שלכם קיבל חיים חדשים לעוד עשורים שלמים וב' המבנה שלכם שווה כעת יותר כסף. אם תשלבו בפרויקט גם אלמנט של שיפוץ ושיפור האסתטיקה של המבנה, תוכלו ליהנות מהשבחת ערך גבוהה עוד יותר. במסגרת הפרויקט מבוצעים תיקונים ליסודות המבנה, לשלד המבנה, למעטפת המבנה, לחיפוי המבנה, לאיטום המבנה ולכל היבט אחר שקשור בחוזק המבני שלו. פרט לאלמנט החיזוק, עבודות אלה גם מובילות לשיפור האסתטיקה של המבנה ובשני מישורים אלה נוצרת גם תוספת ערך למבנה כולו.

אחרי שאמרנו את זה, כדי שתוכלו ליהנות מהתוצאות הרצויות, חשוב מאוד שתנהלו את הפרויקט כפי שצריך מבחינת תקציב, תכנית חיזוק ולוחות זמנים ולשם כך אתם זקוקים לגורם מקצועי שיהיה אחראי על כל היבטי הפרויקט, גורם כמו קבוצת עידן המתמחה בתחום של חיזוק מבנים ישנים. אתם מבחינתכם יכולים לשכור מפקח בנייה שייצג אתכם מול קבוצת עידן ומול כלל הגורמים המעורבים ויוודא שהכל מבוצע על פי הסטנדרטים שלכם ועל פי המפרט שעבורו אתם משלמים, אבל את ניהול הפרויקט עצמו חשוב מאוד שתשאירו לידיים מקצועיות, הן בכדי להבטיח את התוצאות הטובות ביותר והן בכדי להבטיח שהפרויקט יסתיים בתוך מסגרת התקציב ללא צורך לשלם ביוקר על טעויות של חוסר תיאום, חוסר מקצועיות והתנהלות כושלת מול אנשי מקצוע.

חיזוק מבנים – כיצד אדע כי אני בוחר קבלן אשר יש לו מומחיות בכך?

אז כיצד נבטיח כי נבחר קבלן איכותי בשביל חיזוק מבנים? מה אנחנו צריכים לעשות בכדי לוודא זאת? אם כן אתם חייבים להבין שאם אתם רוצים לבחור את הקבלן הטוב ביותר בשביל החיזוק אתם צריכים לבחון את הניסיון של הקבלן לאורך שנים. אם הקבלן חיזק מבנה בעבר אזי רוב הסיכויים שהוא יוכל לבצע עבודה טובה גם במבנה שלכם. על כן בחנו את ההיסטוריה של הקבלן ואל תתעצלו ולכו לראות עבודות שהוא ביצע בעבר וכך תבטיחו כי תבחרו את הקבלן הטוב ביותר אשר יחזק את המבנה שלכם על הצד הטוב ביותר ויבטיח כי הבניין שלכם לא ייפול או יסבול מליקויים או פגמים.

חיזוק מבנים – האם עלות של החיזוק היא גבוהה?

כאשר אנחנו מדברים על חיזוק מבנים אנחנו חייבים להתייחס גם לשאלה הכספית. אך אנחנו לא יכולים להגיד לכם כמה החיזוק יעלה מכיוון שאתם חייבים להבין כי העלות של החיזוק תלויה במידה עצומה בבעיות שיש בבניין שלכם ובכל בניין העלות תשתנה ועל כן לא ניתן לקבוע מחיר קבוע לנושא של חיזוק המבנה.

בניינים רבים נבנו בתקנים מיושנים ואינם בטוחים בעת רעידת אדמה , בניינים אלה נדרשים לביצוע פרויקט חיזוק בניין בכדי לוודא כי הבניין תקין למגורים ובטוח גם בעת רעידת אדמה , מלחמה ובעת כל אירוע חריג המסכן את יציבות המבנה, חיזוק יסודות ושלד בניין ניתן לבצע במספר שיטות ובמספר קונסטלציות.

מתי צריך לבצע חיזוק לבניין?

בשלב הראשון בפרוייקט חיזוק בניין חשוב שתבינו מהם האפשרויות הקיימות בשוק ומהן ההשלכות הכלכליות וההנדסיות של כל שיטת חיזוק:

  • חיזוק עמודי הבניין- בבניינים ישנים לעתים ניתן להבחין בהצטברות סדקים משמעותיים בעמודי הבניין בקומת העמודים , מכיוון שבנקודה זו הלחץ המופעל על עמודי בניין הוא הגבוה ביותר, שכן עמודי קומת העמודים מחזיקים למעשה את כל משקל הבניין. בפרויקטים מסוג זה מתבצע חיזוק בניין נקודתי באזור העמודים בקומת הקרקע.
  • חיזוק הבניין בעזרת הוספה ובניית ממ"דים בצידי הבניין -הוספת ממ"דים לבניין קיים מחזקת את הבניין מכיוון והממ"ד מתחבר לבניין הקיים והממ"ד החדש מבוסס על יסודות עצמיים עמוקים מאוד וממ"ד באופן כללי הנו אחד האלמנטים היציבים והחזקים בבניין ולכן עצם הוספת הממ"ד לבניין עבור תהליך חיזוק בניין.
  • חיזוק בניין עם הוספת ממדים וקשירת הממדים בין אחד לשני מחזק את הבניין עוד יותר שכן קשירת הממדים בכל קורה מייצר מין רשת שלד בניין העוטף את הבניין הקיים ובעת רעידת אדמה ימנע משלד הבניין לקרוס.
  • התקנת פיר מעלית חדש בתוך חדר המדרגות בשיטת יציקה על בסיס כלונסאות מחזק גם את הבניין בצורה משמעותית.
  • הקיים ובעת רעידת אדמה ימנה משלד הבניין לקרוס.

תמא 38 חיזוק בניין במסגרת התחדשות עירונית

בשאר סוגי חיזוק שלד הבניין שברובם הנם חלק מהליך תמא 38 הדיירים בעלי הדירות בבניין המשותף משלמים את עלות השיפוץ שלעתים יקרה מאוד. בחיזוק בניין במסגרת פרויקט בניה של תמא 38 העלות של חיזוק הבניין הנה על חשבון היזם או הקבלן וכך למעשה הדיירים זוכים בחיזוק בניין הכולל הוספת ממ"דים, מרפסות (גם מחזקות את הבניין) ,קורות תומכות היקפיות ועוד מחזקות את הבניין בצורה מצוינת וללא עלות. תמא 38 ניתן לבצע בבניינים העומדים בקריטריונים של התמא 38 . קודם כל על הבניין המשותף המעוניין לעבור פרויקט של התחדשות עירונית במסגרת תמא 38 להיות בניין שנבנה לפני שנת 1980, בשנה זו השתנה התקן ומשנה זו הבניינים שנבנו ברחבי הארץ תוכננו להחזיק מעמד ברעידות אדמה.

חיזוק עמודים חיזוק בניינים  – בשביל הבטיחות של הבניין

לא ניתן להבין מדוע אך רבים מהבניינים במדינת ישראל נבנו על עמודים. אולי הסיבה היא בגלל שבעבר בנייה על עמודים נחשבה יפה יותר, אולי זה בגלל שבניה כזאת הייתה זולה יותר ואולי זה בגלל שיקולים פרקטיים אך המציאות מראה לנו כי אם נלך לבניינים רבים ואין זה משנה אם מדובר על תל אביב או על קריית שמונה אנחנו נראה כי הם נבנו על עמודים. כיום כל בר דעת מבין כי עמודים אלו מסכנים את חיינו ואת חיי הגרים בבניינים הללו וכי יש לבצע חיזוק עמודים בהקדם האפשרי. עמודים רבים מתבלים במהלך השנים ואין ברירה להחליף את הפלדה שבהם אם רוצים להבטיח שהבניין לא יתמוטט במהרה ואנו ניקלע למצוקה אדירה אשר תפגע בנו קשות ותגרום לנו לבעיה רצינית ביותר, לאובדן רכוש ואף לסיכון החיים שלנו.

חיזוק עמודים מחזק בניין– בשביל להימנע מרעידות אדמה

ההיסטוריה מלמדת אותנו כי כל כמה מאות שנים מתחוללת בישראל רעידת אדמה כאשר אנחנו צריכים לזכור כי ישראל יושבת על השבר הסורי אפריקאי מה שמהווה גורם סיכון נוסף לרעידות אדמה בארץ. העניין הוא שבניין על עמודים מועד הרבה יותר לפורענות עקב רעידות אדמה. סביר להניח כי בניינים ישנים על עמודים יתמוטטו מהר מאוד ברעידת אדמה ועל כך יש לתת את הדעת. על כן גם מההיבט של רעידות האדמה יש לבצע בהקדם חיזוק עמודים ולא להזניח את הנושא הזה.חיזוק בניין  אסור לחכות לאסון שיגיע ואז לשאול למה לא עשינו כלום וזאת בכדי להבטיח שכאשר תגיע רעידת האדמה והיא תגיע אנחנו נהיה מוכנים אליה.

האם כל קבלן יכול לבצע זאת קבלן לחיזוק בניין?

לאחר שדיברנו על החשיבות של חיזוק עמודים מן ההיבט הבטיחותי ומן ההיבט של רעידות אדמה עלינו לשאול שאלה לא פחות חשובה והיא האם כל קבלן יכול לבצע את החיזוק הזה או שמא הדבר דורש מומחיות מיוחדת? אם כן אנחנו חייבים לציין כי ממש לא כל קבלן יכול לבצע את החיזוק וכי הדבר דורש מקצועיות וניסיון רב. לכן ההמלצה שלנו היא שכאשר אתם בוחרים קבלן בשביל החיזוק תוודאו כי הוא ביצע בעבר עבודה מסוג זה וכך תבטיחו כי העבודה תתבצע בצורה הטובה ביותר שיש. ניתן לומר כי איכות העבודה תלויה במידה עצומה בקבלן ועל כן הבחירה בו היא סופר חשובה ואתם חייבים לתת עליה את הדעת.

כיום אי אפשר לדבר על חיזוק עמודים מבלי להזכיר את הפרויקט של תמ"א 38. אם אתם רוצים לשדרג את הבניין שלכם וגם להכין אותו לרעידת אדמה שקלו ברצינות לעשות תמ"א 38 וזה ייתן לכם מענה ופתרון איכותי לבעיית העמודים שבבניין שלכם

חיזוק מבניםאין ספק כי אחד הדברים המפחידים ביותר שיכולים לקרות הוא שהבניין שבו אתם גרים או המשרד בו אתם עובדים יקרוס לפתע עליכם. עליכם לדעת כי אין מדובר בהפחדה ובישראל קרו לא פעם ולא פעמיים מקרים שבהם מבנים קרסו בגלל שלא נבנו לפי התקן או על פי הוראות הבנייה. על כן כל בעל בית או בניין צריך לתת את הדעת על הנושא של קריסת מבנה ולבחון האם יש צורך לחזק אותו

חיזוק מבנים – בטיחות מעל הכול

. התחום של חיזוק מבנים מקבל משנה תוקף לאחרונה בארץ וזאת עקב ההבנה כי מדובר בנושא חשוב ביותר שיש לתת עליו את הדעת. אם אתם שוכרים בית או בעלי בית כדאי לכם מאוד לבחון האם אתם זקוקים לחיזוק המבנה

וזאת בכדי להבטיח כי הוא לא יקרוס. יש לזכור גם כי חיזוק המבנה נדרש פעמים רבות לשם התמודדות עם רעידת אדמה ולא רק כאשר יש חשש שהמבנה לא יציב. כמו כן חיזוק המבנה נדרש לשם התמודדות עם איום הטילים

וגם על כך יש לתת את הדעת. ניתן לומר כי חיזוק המבנה מתקשר באופן הדוק לבטיחות והיא כמובן ערך חשוב ביותר עליו יש לתת הדעת. אסור בשום פנים ואופן להשלים עם מבנה לא בטיחותי ועל כן חיזוק המבנה

הוא נושא שצריך להיות בתודעה של כל אחד מאתנו.

פנו אלינו עוד היום לקבלת ייעוץ ראשוני בחיזוק המבנה בו אתם מתגוררים ללא התחייבות .

חיזוק מבנים – היעזרו במהנדס המומחה לכך

אך חיזוק מבנים אינו נעשה סתם כך על ידי אדם מן היישוב אלא הוא מחייב אנשי מקצוע מנוסים שיחליטו כיצד לבצע את החיזוק ואשר יבצעו את החיזוק בפועל. ללא ספק הדמות החשובה ביותר בהחלטה על חיזוק המבנה היא המהנדס שתשכרו. המהנדס יחליט האם הבניין שלכם זקוק לחיזוק ואת זאת אתם צריכים לזכור. עליכם להבין כי ככל שתבחרו מהנדס יותר איכותי כך תוכלו להיות בטוחים כי החיזוק מתבצע בצורה יותר טובה וזהו דבר בעל ערך אדיר בשבילכם היכול לשרת אתכם בצורה נפלאה ולהבטיח כי תגורו בבית בטוח ללא כל חשש.

אנו קבוצת עידן החברה המובילה בארץ לחיזוק שיקום ותחזוקת מבנים ישנים המוגדרים כמבנים מסוכנים.

חיזוק מבנים – כך תבחרו מהנדס איכותי

אז כיצד נבחר מהנדס איכותי שיבצע חיזוק מבנים ברמה גבוהה? התשובה היא שאנחנו צריכים להסתכל על פרויקטים קודמים של המהנדס ולראות האם הוא עסק בחיזוק מבנים בעבר. כך נוכל לבחור את המהנדס הטוב ביותר אשר זהו תחום ההתמחות שלו ולהבטיח כי המבנה שלנו יחוזק בצורה אופטימלית, ללא ליקויים וללא פגמים.

קבוצת עידן
קבוצת עידן

המאמר נרשם ע"י החברה המובילה בישראל קבוצת עידן לשיפוץ בניינים הוספת מרפסות ובניית ממדים לבניינים משותפים, הניסיון עושה את ההבדל. קבוצת עידן הינה חברה קבלנית המנוסה בביצוע פרויקטים הנדסיים מורכבים.

שתפו את המאמר:

מאמרים נוספים:

1700-70-90-30

שיפוץ ושיקום בניינים, בניית ממד והוספת מרפסות לבניינים רק עם קבוצת עידן עובדים בצורה מקצועית ומהירה!

פנו אלינו עוד היום לקבלת מידע נוסף/ הצעת מחיר
ונציגנו יחזור אליכם בהקדם!!

או חייגו 1700-70-90-30