תמא 38 באזור השרון

תמ"א 38 בערי השרון– מה זה?

מדובר על תכנית שנועדה לתת פתרון לחוסר הבטיחות אשר בבניינים הישנים. אכן, בניין ישן הוא בניין שלא עומד בתקני הבטיחות, הוא עלול להוות גורם מסכן במקרי חירום כמו רעידות אדמה או טילים. היות שכך מקדמים במדינת ישראל את יישום תכנית תמא 38, התכנית אשר נועדה לקדם חידוש של בניינים ושיפוצם תוך התאמה לדרישות ההנדסה והבטיחות.

כיצד מתאימה וכדאית התכנית לדיירים?

דיירים מאזור השרון שביתם ממוקם בבניין דירות ישן עשויים ליהנות מתהליך שווה וכדאי שבסופו הם ייהנו מדירה חדשה ומשופצת, לרוב הדירה תהיה גם גדולה יותר ואף תכלול ממ"ד. השדרוג הזה של הבית יינתן להם ללא כל תמורה כספית. מה שאומר שעבור הדיירים התכנית הזו עשויה להיות בשורה נהדרת.

מי בכל זאת משלם את העלויות?

אם הדיירים מקבלים את השיפוץ ללא כל עלות, מי הגורם שמממן את העלויות בפרויקט תמא 38 באזור השרון? ההסבר פשוט מאוד: היות ומרבית הבניינים הישנים לא מנצלים את הקרקע כיאות לרוב ניתן להוסיף מספר יחידות דיור. יחידות אלו ניתן להוסיף במרבית המבנים כקומה נוספת על הגג של הבניין. תוספת דירות אלו עושה את הפרויקט לכדאית עבור היזם. שכן הוא מקבל לידיו שטח עליו הוא יכול להקים דירות חדשות ולמכור אותם. מסתבר כי אכן תכנית זו משתלמת וכדאית הן ליזם והן לדיירים, והוכחה הטובה ביותר לכך היא העובדה כי מאז שנחקק החוק בשנת 2005 ועד היום הזה עברו מאות בניינים את התהליך ובניינים רבים נוספים הולכים ונבנים מחדש.

בעיות בתכנית תמ"א 38

אמנם עד לשלב זה נראה כי זו תכנית נפלאה שעשויה להוות פתרון של קסם עבור בניינים ישנים, אך למען האמת יש כאן מספר בעיות. ראשית כולנו מודעים לכך שהאזורים המועדים לפגיעות טילים ורעידות אדמה הם אזורי הצפון והדרום. אך כאשר יזם בוחן את הכדאיות של המיזם הוא שם מול עיניו את השווי של הדירות אותם הוא יבנה. בכמה הוא יוכל למכור דירה למכירה ברעננה? כידוע לכולנו שווי של נכס בעיר דרומית או צפונית רחוק עד מאוד משווי של דירה במרכז. מסיבה זו מרבית הבניינים שעברו את התהליך הזה ממוקמים באזור המרכז. ומה יהיה על הבניינים הישנים בפריפריה? לתכנית זו אין כרגע מענה.

שינויים והגדרות למציאות הנוסחה המושלמת

אמנם הממשלה תרה אחר פתרונות ואפשרויות להגדרת החוק למען יהיה כדאי ליזמים להגיע ולחדש בניינים ישני גם בפריפריה.

תמא באזור השרון

שתפו:

פייסבוק
גוגל+
טוויטר
לינקדאין
פינטרסט
1-700-70-90-30
גלילה לראש העמוד