שיקום דירות לאחר שריפה

תוכן עניינים
כאן לשירותכם

או חייגו 1700-70-90-30

האם זה אפשרי בכלל לשקם דירה אחרי שריפה? האם יש סיכוי להיפטר מכל השחור, מכל האפר ומכל הריח שנראה כאילו דבק בכל חלקה טובה בדירה? האם ישנה אפשרות, לעומת זאת, שיוכרז כי לא ניתן לשקם את הדירה? אנשים שחוו שריפה בדירה שלהם יכולים, באופן טבעי ומובן, ליפול לפסימיות רבה, אבל יש גם מקום לאופטימיות. שיקום דירות לאחר שריפה הוא דבר אפשרי בהחלט ולמעשה ישנן חברות בנייה המתמחות ספציפית בתחום זה, ויודעות להציע שירותי שיקום של מבנים, לרבות במקרי שריפה. בשורות הבאות מספרים לכם המומחים של קבוצת עידן, המתמחה במגוון משימות שיקום ובכלל זה שיקום של מבנים אחרי שריפה, את כל מה שאתם צריכים לדעת בנושא וביחס לציפיות שאתם יכולים לפתח.

שיקום דירות לאחר שריפה

הפשטה של מבנה לאחר שריפה

המשימה הראשונה בכל פרויקט שיקום דירות לאחר שריפה היא "להפשיט" את הדירה ולחשוף את השלד שלה. להפשיט את הדירה זה אומר קודם כל לפנות את כל הפסולת מהדירה ולרוקן אותה לחלוטין. לאחר מכן מבוצע קילוף יסודי של כל שכבות הצבע והטיח עד לחשיפת הבטון של קירות השלד והסרת כל שיירי תשתיות החשמל, התקשורת, המים, הביוב והגז. בשלב הזה של העבודה, יהיה קשה מאוד לראות עוד זכר כלשהו לשריפה שהשתוללה בתוך המבנה והסימן היחיד שעוד יעיד על כך יהיה הריח שגם הוא צפוי להתפוגג לחלוטין בתוך שבועות ספורים. לאחר תהליך ההפשטה  מבוצע שלב בקרת הנזקים שהוא השלב שיכריע את היקף השיקום הנדרש.

הערכת נזקים לאחר שריפה

השלב השני והחשוב בתהליך של שיקום דירות לאחר שריפה הוא השלב של בקרת נזקים. בשלב הזה נבחן המבנה ונבחן היקף הנזק ומאפייניו. במקרים מסוימים יסתכם הנזק בפגיעה בשכבות החיצוניות בלבד, קרי כל השכבות שהורדנו בשלב ההפשטה וזהו המקרה הפשוט והטוב ביותר. במקרים אחרים, בעיקר אם מדובר על שריפות משמעותיות לאורך זמן, עלול להיגרם נזק גם לקירות השלד, לחוזק הבטון וכדומה. כך למשל, בטמפרטורות גבוהות מאוד לאורך זמן, עלולים ברזלי החיזוק של הבטון להתנפח ולגרום לשברים פנימיים ולהתפוררות פנימית בתוך הקיר, בנוסף לסדקים ושברים שיהיה קל יותר להבחין בהם. בשלב זה יש לבחון גם את התשתיות שעוברות בתוך הקירות ולבחון מה שרד ומה דורש שיקום. במרבית המקרים תהיינה אלה תשתיות החשמל והתקשורת שלא תשרודנה אם כי במקרים רבים חום האש גורם גם לסדקים בצנרת המים והביוב, מה שמחייב שיקום של כל תשתיות הבית.

גיבוש תכנית שיקום

לאחר הפשטת הבית וביצוע בקרת נזקים, ולאחר שנעשה שימוש בכל הכלים והציוד המקצועי הנדרש על מנת לאבחן נזקים פנימיים שלא ניתן לראות אותם בעין, מגיע השלב בו מגובשת תכנית שיקום. בפרויקט שיקום דירות לאחר שריפה, זהו השלב שבו גם יוכרע היקף התקציב שיידרש לצורך שיקום המבנה. בשלב זה נדרשת מעורבות של מספר אנשי מקצוע לרבות אדריכל, מהנדס בניין, שמאי וכמובן קבלן שיקום. תכנית זו תפרט למעשה את כל הפעולות שיש לבצע במבנה על מנת לשקם אותו עד תום ואת החומרים שיידרשו לצורך המשימה, וממנה גם ייגזרו לוחות הזמנים להשלמת הפרויקט. בתכנית יפורטו מהלכים הנדסיים שיש לבצע על מנת לשקם את החוזק המבני של שלד הדירה וכן כלל המרכיבים, הפריטים והפעולות שיש לבצע על מנת "להלביש" את הדירה מחדש לרבות טיח, צבע, כלים סניטריים, חלונות, דלתות, ריצוף, צנרת, תשתיות, ארונות מבטח וכדומה.

משימה לאנשי מקצוע בלבד

פרויקט שיקום דירות לאחר שריפה הוא פרויקט שדורש רמה גבוהה מאוד של מקצועיות וניסיון בעבודות שיקום בטון ושיקום מבנים. על אף שלעיניים לא מקצועיות, יכול פרויקט כזה להיראות פשוט כמו פרויקט שיפוצים גדול, בפועל מדובר בפרויקט שונה לגמרי שמחייב ידע, ניסיון ויכולות בתחום השיקום של מבנים. קבוצת עידן היא חברה קבלנית המספקת שירותי בנייה והנדסת בניין ורשומה כקבלן רשום בפנקס הקבלנים של משרד השיכון. החברה מבצעת מגוון רחב של פרויקטי שיקום מבנים, לרבות שיקום מעטפת חוץ, שיקום מבנים מסוכנים, שיקום ושימור מבנים וכן שיקום דירות לאחר שריפה. הפרויקט מנוהל על ידי אנשי המקצוע הטובים ביותר ובסופו לא ניתן יהיה בכלל לדעת שבדירה הזאת השתוללה לפני זמן לא רב שריפה כלשהי.

קשה לתאר את החוויה שעובר אדם שביתו נשרף ואיבד בשריפה את כל מה שהיה לו אי פעם, עד לאחרונת תמונות הילדות שלו. אבל בסופו של דבר, מדובר באירוע שחייבים לחזור ממנו אל החיים, חייבים לעבור אותו ולהשתקם ממנו, גם ברמה של הנפש וגם ברמת הרכוש. עבור אנשים אלה, הדבר החשוב ביותר במצב זה הוא קודם כל להחזיר לעצמם את תחושת הבית, את תחושת הבטחון שנותר להם מקום לגור בו ולבנות את חייהם מחדש ובדיוק למטרה הזאת נועד פרויקט שיקום בית לאחר שריפה. פרויקט זה דומה במובנים מסוימים לפרויקט שיפוץ דירה, אבל שונה ממנו בכל כך הרבה מובנים אחרים. בשורות הבאות יסבירו לכם המומחים לשיקום של קבוצת עידן, כיצד נראה מהלך שיקום בית לאחר שריפה ועד כמה מהר ניתן להשלים את הפרויקט.

מתי תוכלו לחזור אל הבית שלכם?

התהליך של שיקום בית לאחר שריפה הוא תהליך שיכול להשתנות מאוד ממקרה למקרה, בהתאם להיקף השריפה, עוצמת האש, משך הזמן בו בערה האש והיקף הנזק שנגרם לא רק לתכולת הדירה אלא גם ובעיקר לשלד הבית ולמעטפת הפנים שלו. ככל שהנזק עמוק ונרחב יותר, כך יהיה גם תהליך השיקום מורכב וארוך יותר עד כדי מספר חודשים של עבודה רציפה ויומיומית. במקרים קלים יותר, ניתן להשלים את הפרויקט בתוך פרק זמן של שבועות עד חודשים בודדים מאוד. בכל מקרה, על מנת להבטיח שהדחף שלכם לחזור כבר אל ביתכם אינו משפיע על יעילות העבודה והביצוע של הפרויקט, עד כמה שהדחף הזה יכול להיות מובן, מומלץ למצוא פתרון דיור חלופי שבו אתם יכולים להרגיש בנוח עד כמה שניתן למשך מספר חודשים ולאפשר לאנשי המקצוע להשלים את המלאכה בצורה מקצועית ואיכותית.

מה כולל פרויקט שיקום בית לאחר שריפה?

אדם בלתי מקצועי יכול להיכנס לבית לאחר שריפה ולחשוב שעיקר העבודה הוא פינוי כל הפסולת והאפר שהצטברו בתוך המבנה וניקוי הערפיח השחור מהקירות, אבל זה דווקא החלק הקל של הפרויקט. שיקום בית לאחר שריפה הוא פרויקט שבמקרים רבים מגיע לכדי "הפשטה" של כל מעטפת הפנים של הבית עד לחשיפה מלאה של שלד הבית ממש כפי שהוא היה נראה בשלב סיום השלד בתהליך הבנייה. הסיבה לכך היא שבעוצמות אש גבוהות בטמפרטורה גבוהה מאוד לאורך זמן, יכול הנזק להשפיע גם על הריצוף, גם על החיפוי וגם על הבטון. ארונות המטבח, הדלתות, החלונות, תשתיות החשמל והתקשורת, כל אלה כמובן דורשים התקנה מחדש לחלוטין. בהתאם לכך, כאשר אתם רוצים לבנות משהו מחדש, הדבר הראשון שאתם עושים הוא להביא אותו למצב הבסיס וזה בדיוק מה שנעשה בפרויקט שיקום בית לאחר שריפה.

כאשר השלד עומד חשוף, יש לבדוק כעת האם נוצרה פגיעה בשלד, למשל בצורת התנפחות של מוטות הברזל בתוך הבטון, הופעת סדקים בבטון, התייבשות הבטון והתפוררות וכן הלאה. על פי הצורך מבוצעים תיקונים וחיזוקים כנדרש ולאחר מכן מתחיל תהליך ההלבשה מחדש של מעטפת הפנים של הבית. הלבשה זו כוללת שיקום של כל תשתיות החשמל והתקשורת, ובמקרים רבים גם תשתיות ביוב ומים. לאחר השלמת שלב התשתיות, מיושם טיח וצבע בסיס על כל הקירות, ריצוף, התקנת חלונות ודלתות, התקנת מטבח, חיפוי פנים, כלים סניטריים וכל האלמנטים הנדרשים על מנת לשקם את חלל הפנים של הבית.

מדוע נדרש גורם מקצועי מתמחה?

כפי שאמרנו קודם לכן, פרויקט שיקום בית לאחר שריפה יכול להיראות דומה לפרויקט שיפוץ סטנדרטי, אבל בפועל מדובר בפרויקט שונה לגמרי שדורש התמחות שונה, ידע מקצועי מתמחה, ציוד מתמחה ואנשי מקצוע מתמחים. בקרת נזקים, תכנון, בניית תכנית שיקום, ביצוע שיקום בטון וביצוע הלבשה מחדש של חלל פנים, כל אלה דורשים ידע מקצועי ויכולות מקצועיות שפשוט אינן נחלתם של אנשי שיפוצים כלליים. קבוצת עידן היא חברת בנייה המתמחה בכל סוגי פרויקטי השיקום לרבות שיקום מעטפת חוץ, שיקום קירות חיצוניים, שיקום מבנים מסוכנים וכן, גם שיקום בית לאחר שריפה. לרשות החברה כל צוות אנשי המקצוע הנדרשים, ניסיון רב שנים עם כל שלבי התכנון והביצוע של הפרויקט וסטנדרטים גבוהים שיבטיחו חזרה כמה שיותר מהירה של הדיירים לבית חדש לחלוטין.

קבוצת עידן
קבוצת עידן

המאמר נרשם ע"י החברה המובילה בישראל קבוצת עידן לשיפוץ בניינים הוספת מרפסות ובניית ממדים לבניינים משותפים, הניסיון עושה את ההבדל. קבוצת עידן הינה חברה קבלנית המנוסה בביצוע פרויקטים הנדסיים מורכבים.

שתפו את המאמר:

מאמרים נוספים:

1700-70-90-30

שיפוץ ושיקום בניינים, בניית ממד והוספת מרפסות לבניינים רק עם קבוצת עידן עובדים בצורה מקצועית ומהירה!

פנו אלינו עוד היום לקבלת מידע נוסף/ הצעת מחיר
ונציגנו יחזור אליכם בהקדם!!

או חייגו 1700-70-90-30