אם אתם נמצאים בתהליך ההכנות לקראת בניית הבית הפרטי שלכם, אפשר להניח ברמה גבוהה של ודאות ששמעתם על האפשרות של ניהול פרויקט הבנייה שלכם באמצעות קבלן מפתח. אבל מה זה בעצם אומר קבלן מפתח? מדוע נחשב קבלן מפתח למודל עבודה שמתאים במיוחד לפרויקטים של בניה פרטית? לצד היתרונות המשמעותיים של עבודה עם קבלן מפתח, מה הם החסרונות של מודל זה ואיך תוכלו להתגבר עליהם? האם יש משמעות לשאלה מהיכן מגיע הקבלן, למשל האם בעבודה על פרויקט בעיר רחובות אתם צריכים קבלן מפתח ברחובות וכן הלאה לכל עיר אחרת, או שאין לכך משמעות? על שאלות אלו ועוד, עונים לכם בשורות הבאות, המקצוענים של קבוצת עידן, המציעה שירותי קבלן מפתח בכל רחבי הארץ ולכל סוגי הפרויקטים בבנייה פרטית ומסחרית.

{}

מה זה קבלן מפתח?

קבלן מפתח ברחובות

בפרויקט בנייה אופייני, מעורבים כמה וכמה אנשי מקצוע, בהם אדריכל, מהנדס, מהנדס קונסטרוקטור, יועץ קרקע, מודד מוסמך, קבלן שלד, קבלן גמר, קבלן אינסטלציה, קבלן חשמל, קבלן ריצוף, קבלני משנה נוספים, מנהל עבודה, מפקח בנייה ועובדים. מן הסתם, רק למראה רשימת בעלי המקצועות האלה, אתם עשויים כבר לחשוב לעצמכם איך אתם משתלטים עליה ואיך אתם מוצאים ובוחרים את האיש הנכון בכל מקצוע. זהו כמובן רק האתגר הראשון שעומד בפניכם כי פרויקט בנייה גם כולל בתוכו שורה ארוכה של שלבים, פרוצדורות ומשימות, החל משלב התכנון, דרך שלב הכנת הקרקע, דרך שלב השלד, דרך שלב הגמר ולבסוף שלב האכלוס, כשבכל אחד מהשלבים האלה ישנן משימות בנייה רבות ומורכבות שחייבות להתבצע על פי הסדר ובתיאום מלא כמו גם פרוצדורות מנהליות ורגולטוריות שצריכות להתנהל במקביל. כעת, כשאתם רואים את רשימת האתגרים שעומדים בפניכם, אתם מוכנים הרבה יותר לשמוע על המודל של קבלן מפתח.

קבלן מפתח הוא למעשה איש מקצוע, קבלן רשום ומוסמך, שמכיר את עולם הבנייה וחי אותו מדי יום ביומו, הלוקח את ניהול הפרויקט שלכם לידיו, מתחילתו ועד סופו, משלב התכנון ועד שלב מסירת המפתח, ומכאן גם שמו, קבלן מפתח.

מדוע כדאי ואפילו חשוב לעבוד עם קבלן מפתח?

ובכן, בכדי לנהל פרויקט בנייה נדרשות יכולות ניהול וביצוע מתקדמות, המבוססות כולן על ידע והיכרות עם ענף הבנייה ועם כל מרכיבי תהליך הבנייה. עבור האדם הפרטי, המנהל פרויקט בנייה פרטית במודל בנה ביתך, פשוט אין את היכולות הללו בנמצא. כל מה שאתם יודעים הוא שאתם רוצים לבנות את בית החלומות שלכם, אתם יודעים, פחות או יותר, איך הוא אמור להיראות, אתם מוכנים לגייס את התקציב הנדרש כדי לממש את החלום, אבל מעבר לזה פשוט אין לכם את היכולת לנהל את הפרויקט לאורך כל שלבי התכנון והביצוע שלו. אז זה נכון שאם יש לכם כושר ניהול ואופי חזק תוכלו לבסוף להרים את הפרויקט ולנהל אותו בעצמכם, אבל יהיו לכך השלכות.

ההשלכות תהיינה בדרך כלל בצורת בזבוז כספים כתוצאה מחוסר יעילות של זרימת הפרויקט, מטעויות שהתיקון שלהן יעלה לכם ביוקר ומעיכובים שינבעו מכך שאתם לומדים תוך כדי תנועה. ההשלכות יכולות לבוא לידי ביטוי גם בצורת עוגמת נפש בגין טעויות קטנות אבל מצטברות (ריצוף לא אסתטי, חיפוי לא בדגם המדויק שבחרתם, פגמים וליקויים קטנים בקירות וכן הלאה, שלא לומר טעויות גדולות ומשמעותיות שיהיה עליכם לתקן או לחיות איתן. אין בכך כדי לומר שעבודה עם קבלן מפתח אינה כרוכה בטעויות, אלא שמדובר בבלתי נמנע שקיים בכל פרויקט, בטעויות שאי אפשר להימנע מהן, אם אתם רוצים טעויות שנובעות מחוקי מרפי, אבל לא מעבר לכך. בסך הכל, ניהול הפרויקט על ידי קבלן מפתח, מבטיח לכם זרימה יעילה יותר של תהליך הבנייה, רמה גבוהה יותר של אנשי מקצוע ושל ביצוע בפועל ועמידה בכל מגבלות הרגולציה וההנדסה הנדרשות בפרויקט בנייה. במילים אחרות, עבודה עם קבלן מפתח מבטיחה לכם את התוצאה הטובה ביותר שניתן בעלות הנמוכה ביותר שניתן.

אבל יש גם חסרונות, או לפחות חיסרון אחד

אחרי שאמרנו את כל זה, לעבודה עם קבלן מפתח יש גם חיסרון אחד בולט ולחיסרון הזה קוראים " כל הביצים בסל אחד". כאשר אתם בוחרים קבלן מפתח, אתם למעשה מאצילים את כל הסמכויות ואת כל האחריות על אדם אחד ומאותו הרגע, אתם תלויים לחלוטין בו, ברמה המקצועית שלו ובהתנהלות שלו. אם בחרתם לא נכון, יהיו לכך השלכות לכל רוחב הפרויקט. יחד עם זאת, ברובם המכריע של המקרים, גם עבודה פחות טובה של קבלן מפתח תייצר תוצאות טובות יותר מאשר ניהול עצמי של הפרויקט על ידי אדם שאין לו שום רקע בעולם הבנייה. בנוסף לכך, זה רק אומר שאתם צריכים לבחור את קבלן המפתח שלכם בצורה טובה יותר.

כך למשל, לפני שאתם רצים לחפש קבלן מפתח ברחובות, בתל אביב או בכל עיר אחרת בה אתם בונים את הבית שלכם, אתם רוצים להיכנס לפנקס הקבלנים של משרד השיכון ולבדוק קבלני מפתח רשומים שיכולים להתאים לכם. במילים אחרות, דבר אחד שאתם לא רוצים להתפשר עליו בשום פנים ואופן הוא עבודה עם קבלן מפתח רשום. בפנקס הקבלנים ת

וכלו למצוא פרטים מלאים על קבלני מפתח המסווגים לפי תחומי התמחות ולפי היקפי פרויקטים (למשל, קבלן מפתח מרחובות המסווג גם כקבלן שלד ורשום לטובת פרויקטים בהיקף של עד מיליון ש"ח). תוכלו לבחור מספר קבלנים פוטנציאליים ולוודא שהם מופיעים בפנקס הקבלנים, או שתוכלו לפנות ישירות לפנקס הקבלנים ולבחור את השמות מתוכו. בכל מקרה, קבלן המפתח שינהל לכם את הפרויקט חייב להיות קבלן רשום ועל זה אתם לא רוצים להתפשר בשום פנים ואופן.

כמו כן, כדאי מאוד להיעזר בחוות דעת מקצועיות

של אנשי מקצוע בעולם הבנייה. כך למשל, תוכלו להיעזר באדריכל ובמהנדס שאתם שוכרים כבר בשלב התכנון, הרבה לפני שאולי אפילו גייסתם את הכסף לפרויקט. כמובן, מומלץ להשתמש בחוות דעת מקצועיות אלה אם אתם סומכים על האנשים שנותנים לכם אותן. חשוב מאוד לבדוק גם את הצעת המחיר שאתם מקבלים מהקבלן, לבדוק עד כמה היא מפורטת ושקופה או לחילופין תמציתית ומסתירה מכם נתונים. חשוב שההצעה תינתן עבור תכנית הבנייה הספציפית, כתב הכמויות הספציפי והמפרט הטכני הספציפי שבניתם ושמציע ההצעה יתחייב לסופיות המחיר בהתאם למסמכים אלה.

לבסוף, אתם לא אמורים להסתמך על אף אחד מאלה ואת הכל אתם חייבים לעגן במסגרת הסכם עבודה מסודר. בהסכם הזה, אתם רוצים לעגן מודל תשלום מדורג לפי אבני דרך כך שלא תשלמו על מה שטרם בוצע ושלא תעבירו את התשלום האחרון לפני שהכל גמור וסגור. אתם רוצים לעגן גם סמכויות של מפקח בניה מטעמכם, בין אם כרגע אתם חושבים לשלב מפקח כזה ובין שלא, לעגן חובת ביצוע בדיקת בדק בית והתחייבות של הקבלן לתקן את כל הליקויים שיתגלו, אם יתגלו, בבדיקה, לעגן את חובת הקבלן לגייס לפרויקט אך ורק קבלני משנה רשומים וכן הלאה. עורך דין מקרקעין יוכל לסייע לכם לנסח את ההסכם וכדאי שגם אתם תלמדו את הנושא יותר לעומק ותכניסו להסכם כל פרט שאתם מרגישים לא בטוחים לגביו. אם אתם מוצאים למשל קבלן מפתח ברחובות שיש עליו הרבה המלצות והוא אפילו קבלן רשום, אבל הוא לא מוכן להתחייב לפרמטרים הללו, זה צריך בהחלט להדליק לכם נורה אדומה. נסו למצוא דרך להבין את מקור ההתנגדות ולנסח את הדברים מעט שונה כשאפשר, אבל אל תתפשרו על הביטחון המשפטי שלכם בשום פנים ואופן. לכל היותר, תוכלו לבחור קבלן מפתח אחר.

התנהלות זהירה ומוקפדת מצדכם

תבטיח לכם בחירה מיטבית של קבלן מפתח ותבטיח לכם שתעשו את השימוש היעיל ביותר בכסף שלכם ושגם תוכלו ליהנות בסוף מבית החלומות שלכם בסטנדרטים הגבוהים ביותר. בקבוצת עידן תוכלו למצוא את אנשי המקצוע הטובים ביותר בענף הבניין, החל משלב התכנון ועד שלב המפתח. קבוצת עידן מספקת שירותי קבלן מפתח ברחובות, בתל אביב, בירושלים ובכל רחבי הארץ, מתחייבת לסטנדרטים הגבוהים ביותר ולא רק במילים אלא גם בחתימה עליהן. מרגע שתקבל הקבוצה את ניהול הפרויקט שלכם לידיה, תוכלו להסיר כל דאגה מליבכם, אך תוכלו גם להרגיש בטוחים עם עדכון רציף לגבי כל מה שקורה בפרויקט, כך שתוכלו לתקן ולשנות אם משהו לא נראה לכם. אנשי המקצוע של קבוצת עידן מלווים אתכם מתחילת הפרויקט ועד שלב מסירת המפתח ועושים את זה בנאמנות, אכפתיות ומסירות ללא פשרות.