עיצוב בתים פרטיים

הכנת פרוגרמה אדריכלית  עיצוב בתים פרטיים- הבנת נתוני השטח והסביבה מחייבת ביקור של האדריכל במגרש עצמו. הוא חייב להתייחס לטופוגרפיה, מיקום מבנים סמוכים למגרש לצורך עיצוב, קביעת פתחים ומיקום בחצר. בראש ובראשונה יש לוודא כי קיים היתר בנייה לשטח זה. לצורך הכנת הפרוגרמה יש להבין מהן מגבלות התכנון של השטח. מידע זה ניתן לקבל מהוועדה המקומית לתכנון ובניה.

הבנת צרכי הלקוח תתבצע ע"י רשימה שתכיל התאמות מועדפות שהיזם מעוניין בהם במבנה שלו. תפקיד האדריכל יהיה לנתח עם היזם את הדרישות השונות ולהגיע לפרוגרמה מוסכמת תכנונית ותקציבית.

עיצוב בתים פרטיים

 

חשיבות שלב זה הנה מכריעה משום שהיא הבסיס ליצירת תכנון האדריכלי העתידי. לכן, לפני הפגישה עם האדריכל, היזם חייב לחשוב היטב מה הם הצרכים שלו ולהכין מסגרת תקציבית. הנה מס' נקודות שיוכלו לנתב את דרך החשיבה של היזם לטובת מבצע זה עיצוב בתים פרטיים:

 • מס' יחי' דיור – האם על המגרש תמוקם יחי' דיור אחת ובמידה וכן היכן למקם אותה ? (כמובן גם עפ"י מגבלות השטח) האם מתכוונים לבנות כבר עתה 2 יחי' דיור, אחת לאירוח או להשכרה לדוגמא ואז איך למקם את שתיהן, היחס ביניהן ?
 • חדרי שינה – כמה חדרי שינה נחוצים? מה גודלם? האם החדרים שיתוכננו יכללו חדר רחצה צמוד לכל אחד מהם? האם יהיה חדר אמבט משותף ומה יהיה גודלו? האם יש צורך בחלל משותף בסמיכות לחדרי השינה?
 • חדר הורים – איפה ימוקם החדר? במידה ומדובר בבית בין 2 קומות,האם עדיף למטה? (לעיתים קצת מעייף לטפס..) או עדיף להתנתק ולעלות לקומה שניה? מה גודל החדר? האם יש צורך בחדר ארונות? חדר אמבטיה צמוד? האם חדר האמבטיה פתוח לחדר הורים או סגור בדלת מפרידה? מה הדברים שתרצו למקם בחדר אמבטיה?  האם תשמרו קו אחיד בין חדר הורים לחדר אמבטיה? האם תרצו כי לחדר זה תיהיה יציאה למרפסת או חצר?
 • התנהלות ואורח חיים –  האם תרצו תחושת "ספייס" בביתכם? האם תרצו להשיג זאת באמצעות תקרה גבוהה בפרט בחללים המשותפים? מדובר בגידול קל בעלויות הבניה והיתרון הנו החלונות יהיו גבוהים והחלל יהיה פתוח ומואר יותר. עוד אספקט המתייחס לאורח חיים הוא האם העיסוק המקצועי מאופיין בעבודה מן הבית וכיצד זה משפיע על הצרכים? האם לתכנן סטודיו עם כניסה נפרדת?
 • אזורי שרות – מה הם צרכי האחסון והכביסה בביתכם? האם תיהיה לכם יציאה מחדר כביסה לחצר? האם אתם זקוקים למזווה בסמיכות למטבח ובמידה וכן מה גודלו? האם תרצו מרתף?
 • בכללי : איפה למקם גרם במדרגות במידה ויש 2 קומות?עיצוב בתים פרטיים  האם אתם זקוקים לשירותי אורחים ואיפה למקמם?
 • החצר – מה אופי הגינה הצמודה לאזור המגורים? האם היא מקורה? איזה גדר לחצר?האם תזדקקו לקירוי לרכבים עיצוב בתים פרטיים ?

 פרוגרמה לעיצוב בתים פרטיים

 הפרוגרמה שהכנתם לעזרתו של האדריכל מחייבת אותו להיות קשוב לצרכי הלקוח, לתקציב ולתקני הבניה המבוקשים. מחובתו לדעת מה מותר ואסור לבנות על השטח הרלוונטי במטרה למנוע בעיות בהבנת חוקי התכנון וכמובן לפתור בעיות. אדריכל יפתור עבור היזם בעיות על הפן המקצועי לטובת מימוש פוטנציאלי של המגרש ללא טעויות מעכבות. אדריכל שישכיל למצוא פתרונות חוקיים המתייחסים לתכתיבים של הרשויות יוכל להתפנות ולייצר סקיצות נכונות ליזם.  אדריכל קב' ע.י.ד.ן  בניית בית פרטי מציין כי פתרונות מוזילי פרויקט מתבקשים אף הם שכן בידו אינספור רעיונות וניסיון רב בפרויקטים בהם נדרשו ממנו מהלכים דומים למדי.  לטובת סקיצות אלה האדריכל יזדקק לפרק זמן שאותו ינצל לחשיבה פרודוקטיבית על מנת להיות נאמן לצרכי היזם , לזיהוי פתרונות מצופים ולחזון העיצובי שלו המתגבש לתוך פרוייקט זה.

בשלב זה יגיש האדריכל סקיצה  עקרונית ראשונית של התוכנית המראה  חלוקה לחדרים, מידות ומיקום עקרוני לאביזרי בית מהותיים כאבזרי מטבח, סניטציה, ורהוט. בתום התייחסות יזם לסקיצה זו יש לדעת בוודאות מה מוסכם ומה תובע שינוי. סקיצה זו תהווה הסכמה להמשך לבניית מודל תלת ממדי.

 

עיצוב בתים פרטיים עם אדריכל עיצוב בתים פרטיים

בהמשך ינפיק האדריכל מודל תלת ממדי ממוחשב המשמש לצרכי המחשה ליזם. האדריכל יוכל להדגים מבנה בית על צורתו וחלליו, להמחיש פרופורציות לפנים וחוץ תוך כדי סיור בחללי המבנה ויצאה לחצר ואף יציאה לרחוב על מנת לאפשר ליזם תחושת התבוננות מרחוב סמוך כדי להתרשם  מהמבנה מנקודת מבטו של הולך רגל. זה הזמן להחליט עם האדריכל על סוגי גימורים במס' תחומים : חלונות, צביעה פנימית וחיצונית.

עם אישור ההדמיה יכול האדריכל להכין תוכניות מלאות לצורך קבלת היתר הבניה. זה הזמן לשכור שרותיהם של מהנדס בניין ויתר היועצים הנדרשים לצורך הבניה. קב' ע.י.ד.ן מציאה לכם כל יועץ לו תזדקקו משלב זה והלאה.

 

בחירת מגרש לבית פרטי עיצוב בתים פרטיים – בחירה אופטימלית של מגרש תבטא מיידית עליה באיכות החיים, בהקטנת עלויות הבניה ובעתיד בהגדלת התמורה הכספית.

בחינת האזור בו נמצא המגרש הוא רובו ככולו אודות מיקום, אך חשוב לבחון מס' דברים נוספים:

 • סוג האוכלוסיה – דרוג סוציו-אקונומי, אחידות מרקם תושבים.
 • רמת חיים עיצוב בתים פרטיים – בשכונה עצמה וסביב לה.
 • רמת השרותים באזור – איכות מוסדות השכלה ומוסדות ציבוריים באזור. בחינת מרכזי קניות.
 • אופי הבינוי בשכונה – בנייה נמוכה שמשאירה קו רקיע או רוויה – משמע גבוהה וצפופה? במידה והאחרונה קיימת האם היא חוסמת אויר,  מסתירה שמש, האם משנשב בחצר היא תהיה ל"נוף" שלנו?
 • רמת פיתוח סביבתי – מדרכות, חניה, גינון.
 • תחבורה – יציאה וכניסה לשכונה, עומס. כבישי גישה איכותיים מעידים על התייחסות לבינוי נאות.
 • שטחים ירוקים ציבוריים – גם הם מעידים על הערכות איכותית של השכונה.

בחירת שטח מתאים לביצוע תכנון בית פרטי

בתום איסוף מידע זה, משנבחר אזור מסויים מן הסתם יבחנו בו מס' מגרשים. היזם יבקר בכל מגרש פוטנציאלי, ויבחן ויצלם את המבנה הטופוגרפי של המגרש, את המגרשים השכנים ואת הנוף. צילומים אלה יעזרו משתערך השוואה בין מגרשים וכן יבואו לעזרת היזם בהתייעצויות שונות בהמשך התהליך קבלן מפתח.

בהגיע היזם למגרש ינסה לבחון את תחושתו לגבי הסביבה. עדיף להגיע היום חול ולא בשבת כדי לשים לב לרעשים והתנהלות סביבתית סביב המגרש, רחוב בו היזם ומשפחתו עתידים לגור. התבונות זו אמורה לשקף  מציאות והתחושות שיציפו את היזם, לטוב ולרע, יהוו אף הם בסיס להחלטה. לתחושות אלה יתלוו מס' נקודות אותן נרצה לבדוק:

 • בחינה טופוגרפית של השטח – האם הוא על שטח ישר או בעל שיפוע חזק? שיפוע יבטיח זרימת אויר טובה יותר וכן יבטיח יותר נוף אך עבודות הפיתוח תהיינה יקרות יותר ובנוסף קיימת אפשרות כי תזדקקו למדרגות דבר שללא ספק מקשה על בעלי מוגבלויות גופניות או עם הזמן משמתבגרים.
 • הכביש הסמוך לשטח – האם הכביש משרת רק את האנשים הגרים ברחוב או עוברי אורח בדרכם לשכונות אחרות? האם ברחוב ניתנת אפשרות לתנועה של רכב כבד?
 • סמיכות המגרש לצומת – האם יש צומת קרובה? במידה וכן צפו לרעש הנלווה לצמתים. בנוסף ושלא נדע, קיימת סכנה פיזית לילדים.
 • רעשי סביבה נוספים – מוסדות חינוכיים וציבוריים למיניהם בסמכיות לרחוב, גני אירועים הפועלים לרוב בשעת הערב.
 • מטרדים שונים – אנטנות של חב' החשמל, משאבת מים של מקורות וכו'.

 

משבחר היזם את המגרש הנכון עבורו עליו לאתר את הנקודה הנכונה במגרש , הנקודה בה תזכו הן לפרטיות והן לנוף.  במידה והבית  מאחורינו, האם הנוף נעים לנו? האם השכנים צופים על החצר ובמידה וכן איך נפתור את זה? וזוהי גם ההזדמנות לזהות אורחות חייהם של השכנים שכן תהיה לזה מן הסתם איזושהי השפעה עלינו.

 

עיצוב בתים פרטיים

שתפו:

פייסבוק
גוגל+
טוויטר
לינקדאין
פינטרסט
1-700-70-90-30
גלילה לראש העמוד