חוק בתים משותפים

 

ליצירת קשר מהירה נא מלאו פרטים או התקשרו

טלפון לחיוג: 1-700-70-90-30

FronTask Web to lead sample form
פרטי:
טלפון נייד:

חוק בתים משותפים הוא בעצם שם גג לכל החוקים והתקנות החלים על בתי משותפים, אם כי בפועל לא קיים חוק ייעודי שעוסק בכל ההיבטים הרלוונטיים לבתים משותפים. מהם החוקים והתקנות הקיימים עבור בתים משותפים ומדוע כל כך חשוב להעניק לבתים אלה התייחסות מיוחדת? על כך בשורות הבאות.

 

מדוע נדרש חוק בתים משותפים?

בניגוד לבית פרטי הנמצא בבעלות של אדם יחיד, בית משותף מעצם טבעו הוא נכס שיתופי המחולק לשטחים פרטיים המצויים בידי כל אחד מבעלי הדירות בבניין ולשטח שיתופי הנחשב לרכוש משותף של כלל הדיירים בבניין. ניהול השטח המשותף והחיכוך שיכול להיווצר בינו ובין השטחים הפרטיים מחייבים כללים מסודרים, המעוגנים כאמור במסגרת שורה של תקנות וחוקים הנוגעים לבתים משותפים.

רק לשם דוגמא, נניח שמספר דיירים בבניין מעוניינים לחזק ולשפץ את הבניין במסגרת תכנית תמ"א 38, בעוד דיירים אחרים מסרבים להיכנס לפרויקט. זוהי דוגמא של חיכוך בין השטח המשותף ובין הזכויות הפרטיות של כל דייר. נושא ספציפי זה מוסדר בתקנות תמ"א 38, המפרטות את הרוב הנדרש מתוך כלל הדיירים בבניין, בכדי לחייב את כל יתר הדיירים להסכים לביצוע הפרויקט, ואת התהליך שיש לעבור במידה ועדיין נותרים דיירים סרבנים. זוהי כמובן דוגמא אחת מיני רבות, והבעיות יכולות להתחיל גם סביב נושאים פשוטים כמו מינוי ועד, תשלום חשבון חשמל או תדירות ניקוי חדר המדרגות.

 

מה כולל חוק בתים משותפים?

כאמור, בפועל לא קיים חוק בתים משותפים שעוסק אך ורק בבתים משותפים ובכל ההיבטים הרלוונטיים להם כמו למשל שיפוץ בניין משותף. בישראל קיים חוק המקרקעין שהוא החוק המרכזי שעוסק בנושא המקרקעין בישראל, ובכלל זה גם בנושא של בתים משותפים. לאורך החוק ישנם סעיפים רבים העוסקים ספציפית בבתים משותפים, למשל בחובת תקנון בית משותף, רישום בית משותף, תשריט בית משותף וכן הלאה, כמו גם תיקונים שהוכנסו לחוק עם הזמן ומתייחסים לבתים משותפים בפרט, למשל כל הנושא של תמ"א 38.

לבתים משותפים ישנה התייחסות ספציפית גם בחוקים אחרים, למשל בחוק המכר, חוק שיפוץ בתים ואחזקתם וכן הלאה. בכל מקרה ומקרה יש לבחון את החוקים הרלוונטיים ואת הסעיפים המתאימים בתוך כל חוק, אבל עוד לפני כל זה, ישנו תקנון בית משותף שאמור להסדיר את רוב הסיטואציות האופייניות שיכולות להתהוות בבתים משותפים.

תקנון בית משותף כולל בתוכו למעשה את כל הכללים לגבי זכויותיהם, חובותיהם וניהול היחסים בין בעלי הדירות בבניין משותף. התקנון הוא למעשה מסמך מחייב ואם דיירי הבניין לא גיבשו תקנון מוסכם ביניהם, כפי שקורה במרבית המקרים, חל עליהם בצורה אוטומטית התקנון המצוי המופיע בתוספת הראשונה של חוק המקרקעין, וזאת שוב דוגמא נוספת לצורך בחוקים העוסקים בבתים משותפים.

 

במידה ואתם נדרשים לחוק בתים משותפים בכדי לפתור בעיה שהתעוררה בבית המשותף בו אתם גרים, כדאי ומומלץ להיעזר באיש מקצוע כדוגמת עורך דין מקרקעין או חברה המתמחה בניהול בתים משותפים.

More to explorer

שיפוץ מעטפת

פעמים רבות אנחנו מרגישים צורך עז לשפץ את הבניין, אבל לאו דווקא בכיוון של לובי הבניין או חדר המדרגות, ולא דווקא בכיוון

צביעת בניינים

צביעת בניינים היא פעולה שניתן להזמין כפעולה העומדת בפני עצמה או כהמשך לפרויקט שיקום מבנים. התהליך של צביעת בניין יכול להיות תהליך

מדריך שיפוץ בניינים ישנים

שיפוץ בניינים ישנים יכול להפוך מהר מאוד לפרויקט שיקום מבנים אם במהלך השיפוץ מתגלים ליקויים שיכולים להעמיד את יציבות המבנה ואת חוזקו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

1-700-70-90-30