בטיחות בבנייה בחברות קבלניות

קשה להתעלם מהידיעות, המציפות אותנו לאחרונה, על תאונות עבודה באתרי בנייה. תאונות שבחלקן הסתיימו בפגיעות קלות ובחלקן, לצערנו, במותם של העובדים במקום. בטיחות בעבודה היא איננה עניין של מה בכך והיא מצריכה התייחסות לפרמטרים רבים על מנת להבטיח את בטיחותם של העובדים. הדבר חשוב במיוחד באתרי בנייה גדולים, שבהם לוקחים חלק מספר גדול מאד של עובדים הנעזרים בציוד ממוכן או עובדים בגבהים.

ליצירת קשר מהירה נא מלאו פרטים או התקשרו

טלפון לחיוג: 1-700-70-90-30

FronTask Web to lead sample form
פרטי:
טלפון נייד:

לשיים את החוק ואת נהלי הבטיחות

כל קבלן בניין יודע עד כמה בטיחות בבנייה, לרבות בטיחות בגובה, היא חשובה. יחד עם זאת, לא כל קבלן אכן מיישם את הנהלים הנדרשים ופועל למען בטיחותם של העובדים. על מנת להבטיח זאת, נדרש בכל מקום ממונה בטיחות, האחראי על יישום הנהלים והחוקים הרלוונטיים ויצירת מרחב בטוח, המותאם לעובדים ולעבודה שאותה הם מבצעים.

להתמודד נכון עם האתגר

שיפוץ בניין או שיפוץ דירות ואף שיפוץ משרדים עשוי להיות אתגר לא פשוט. בין אם מדובר במבנה בין כמה קומות או מבנה צמוד קרקע, מעורבים בכך שלבים מסובכים, ציוד כבד וחומרים מסוכנים. דאגה לעובדים והקפדה על שימוש בציוד ובבגדים המגנים עליהם היא הדרך הנכונה להימנע מטעויות ומתאונות לא רצויות והפתרון לכל אתר בנייה. כאשר מתכננים זאת ופועלים למען יצירת אתר בנייה בטוח, חשוב לקחת בחשבון את כל האזורים המיועדים לבנייה (היכן שיקום המבנה החדש או היכן שנמצא המבנה המשופץ), את דרכי המעבר אליו ואת דרכי הגישה, את שטחי האחסון שבו או סביבו (קבועים או זמניים), את הגידור של המקום, את השילוט המגדיר נתונים חשובים עבור העוברים והשבים ולא רק עבור העובדים וכן מרכיבים נוספים הקשורים לתכנונו הפיזי של האתר.

לקחת בחשבון את כל הפרמטרים הנדרשים

זה יכול להיות פרויקט תמ"א 38, למשל, שבמהלכו ממשיכים להתגורר במבנה דיירי הבניין, או אפילו תוספות בניה לבית צמוד קרקע. כך או כך, הסובבים והעובדים במקום חשופים ללא מעט סכנות שחשוב מאד להימנע מהן. התנהלות נכונה מתחילה בהיערכות מוקדמת. לפני יציאתו לפועל של פרויקט הבנייה או השיפוץ, חשוב מאד לקחת בחשבון את התנאים בשטח ואת סוג העבודה שאותה צפויים לבצע. יש להתייחס גם למספר העובדים וגם האם ישנם דיירים, הממשיכים להתגורר במקום (כמו פרויקט תמ"א 38 או פרויקטים של שיפוץ מבנים קיימים).

תאונות העבודה המרובות ואי ההבנה של כללי הבטיחות הביאו לכך שיש צורך בכללי תקנות בטיחות חדשים לשנת 2018. לכן בהתאם לתקנות הבטיחות שקבעה המדינה ומשרד הבינוי והשיכון יש לעבוד בהתאם לכללים והנהלים באתרי הבניה.

מהם כללי הבטיחות החדשים לשנת 2018?

כללי הבטיחות החדשים לשנת 2018 כוללים עבודה באתרי הבנייה השונים בהתאם להוראות ונהלי הביטחון שקבעה המדינה ומשרד השיכון והבינוי, וזאת על מנת לא לסכן את חיי העובדים אשר עובדים בעבודות אלו. בטרם תחילת העבודה על מנהל העבודה למסור למפקח העבודה האזורי את הפרטים הרלוונטיים הקשורים לעובד ולעבודתו. פרטים אלה כוללים את הכשרתו של העבודה, ניסיונו בתחום הבנייה ועוד. כמו כן, על העובד אשר יוצא לעבודות בטח חובה לעבור הדרכות מתאימות בתחום עבודתו שעליו לעבור כולל מבחן עיוני ומבחן מעשי בשטח על מנת שיוכל לעבוד בעבודתו וכן עליו להיות עם ציוד מתאים לעבודה אותה הוא מבצע בשטח. עובדים אשר עובדים בעבודות גובה חייבים לעבור הדרכה באמצעות מדריך מוסך בטרם תחילת העבודה, ולאחר שסיימו את ההדרכה בהצלחה עליהם לעבור מבחן עיוני ומעשי בטרם קבלת האישור לעבודה בגובה. האישור שניתן לעובד הוא לשנתיים בלבד ולאחר מכן עליו לחדשו שוב באמצעות הדרכה לבטיחות באתרי בנייה. כמו כן, על מנהל העבודה לספק ציוד מתאים לעובד בין אם זה סולמות גובה, מיגון שכולל קסדה לראש ובגדים מתאימים ועוד.

האם כל עובד נדרש לעבור הדרכת בטיחות באתרי בנייה?

כל עובד אשר עובד בעבודות השטח בין אם זה עבודות בגובה או בכל תחום אחר חייב לעבור הדרכות בטיחות, על מנת לשמור על חייו במהלך העבודה מפני תאונות, וכן על מנת שהנהלים והכללים יהיו מובני לו בעת העבודה והוא יעבוד בהתאם להם. במידה ומנהל העבודה אינו מספק את הציוד המתאים לעובד בטרם העבודה בשטח הוא עלול להיקנס ולהיענש בהתאם לחוק.

למה חשוב לשמור על כללי בטיחות באתרי בנייה?

שמירה על כללי בטיחות באתרי בנייה חשובה עד מאוד גם לחיי העובד וגם למנהל האישי של העובד. באמצעות כללי בטיחות באתרי בנייה ניתן לשמור על חיי אדם ממקרים של פציעות או מוות של עובדים. רוב תאונות העבודה אשר קורות בשטח העבודה קורות בגלל חוסר ידע או אי עבודה בהתאם להוראות הבטיחות של משרד השיכון והבינוי והמדינה. על מנת למנוע מקרי מוות ופציעות מיותרות יש צורך בהדרכות רענון ועמידה במבחנים עיונים ומבחני שטח על מנת להכין טוב את העובד לעבודה עצמה בשטח.

האם עבודה באמצעות כללי בטיחות באתרי בנייה תשמור על חיי העובדים?

באמצעות כללי בטיחות באתרי בנייה של קבלן בניה  ניתן להפחית את מקרי תאונות העבודה ואף למנוע מקרי מוות של עובדים. כאשר עובד יודע את כללי ונהלי העבודה והבטיחות והוא פועל על פיהם במהלך עבודתו בשטח הוא שומר על חייו ומבצע את עבודתו בצורה בטיחותית ביותר תוך כדי מניעת תאונות בשטח. כמו כן, ציוד המיגון מגן עליו בצורה הטובה ביותר בעת עבדותו, ועל כן עליו לדעת כיצד להשתמש בציוד זה על מנת לעבוד נכון ובטיחותי.

יש לדאוג לבטיחותם של המבקרים באתר ועוברי האורח

בנוסף לבטיחות העובדים כמובן שיש לדאוג לבטיחותם של הדיירים והמבקרים באתר הבנייה. לכן צריך לחייב את המבקר באתר הבנייה להגיע עם נעלי עבודה ולספק לו קסדה ואפוד מגן. בנוסף יש להעמיד שלטי בטיחות ואזהרה באתר הבניה כגון שלט "סכנה כאן בונים" או "הכניסה לאתר אסורה".

 

כל חברה קבלנית אחראית לדאוג לכך וחובתה להבטיח את בטיחות העובדים מטעמה. אם לא עושה כן, הרי שעוברת על החוק ומעמידה את העובדים כולם בפני סכנות של ממש ואף איבוד חיים.

פינוי בינוי קבלן

More to explorer

שיפוץ מעטפת

פעמים רבות אנחנו מרגישים צורך עז לשפץ את הבניין, אבל לאו דווקא בכיוון של לובי הבניין או חדר המדרגות, ולא דווקא בכיוון

צביעת בניינים

צביעת בניינים היא פעולה שניתן להזמין כפעולה העומדת בפני עצמה או כהמשך לפרויקט שיקום מבנים. התהליך של צביעת בניין יכול להיות תהליך

מדריך שיפוץ בניינים ישנים

שיפוץ בניינים ישנים יכול להפוך מהר מאוד לפרויקט שיקום מבנים אם במהלך השיפוץ מתגלים ליקויים שיכולים להעמיד את יציבות המבנה ואת חוזקו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

1-700-70-90-30