בטיחות בבנייה בחברות קבלניות

 

קשה להתעלם מהידיעות, המציפות אותנו לאחרונה, על תאונות עבודה באתרי בנייה. תאונות שבחלקן הסתיימו בפגיעות קלות ובחלקן, לצערנו, במותם של העובדים במקום. בטיחות בעבודה היא איננה עניין של מה בכך והיא מצריכה התייחסות לפרמטרים רבים על מנת להבטיח את בטיחותם של העובדים. הדבר חשוב במיוחד באתרי בנייה גדולים, שבהם לוקחים חלק מספר גדול מאד של עובדים הנעזרים בציוד ממוכן או עובדים בגבהים.

לשיים את החוק ואת נהלי הבטיחות

כל קבלן בניין יודע עד כמה בטיחות בבנייה, לרבות בטיחות בגובה, היא חשובה. יחד עם זאת, לא כל קבלן אכן מיישם את הנהלים הנדרשים ופועל למען בטיחותם של העובדים. על מנת להבטיח זאת, נדרש בכל מקום ממונה בטיחות, האחראי על יישום הנהלים והחוקים הרלוונטיים ויצירת מרחב בטוח, המותאם לעובדים ולעבודה שאותה הם מבצעים.

להתמודד נכון עם האתגר

שיפוץ בניין או שיפוץ דירות ואף שיפוץ משרדים עשוי להיות אתגר לא פשוט. בין אם מדובר במבנה בין כמה קומות או מבנה צמוד קרקע, מעורבים בכך שלבים מסובכים, ציוד כבד וחומרים מסוכנים. דאגה לעובדים והקפדה על שימוש בציוד ובבגדים המגנים עליהם היא הדרך הנכונה להימנע מטעויות ומתאונות לא רצויות והפתרון לכל אתר בנייה. כאשר מתכננים זאת ופועלים למען יצירת אתר בנייה בטוח, חשוב לקחת בחשבון את כל האזורים המיועדים לבנייה (היכן שיקום המבנה החדש או היכן שנמצא המבנה המשופץ), את דרכי המעבר אליו ואת דרכי הגישה, את שטחי האחסון שבו או סביבו (קבועים או זמניים), את הגידור של המקום, את השילוט המגדיר נתונים חשובים עבור העוברים והשבים ולא רק עבור העובדים וכן מרכיבים נוספים הקשורים לתכנונו הפיזי של האתר.

לקחת בחשבון את כל הפרמטרים הנדרשים

זה יכול להיות פרויקט תמ"א 38, למשל, שבמהלכו ממשיכים להתגורר במבנה דיירי הבניין, או אפילו תוספות בניה לבית צמוד קרקע. כך או כך, הסובבים והעובדים במקום חשופים ללא מעט סכנות שחשוב מאד להימנע מהן. התנהלות נכונה מתחילה בהיערכות מוקדמת. לפני יציאתו לפועל של פרויקט הבנייה או השיפוץ, חשוב מאד לקחת בחשבון את התנאים בשטח ואת סוג העבודה שאותה צפויים לבצע. יש להתייחס גם למספר העובדים וגם האם ישנם דיירים, הממשיכים להתגורר במקום (כמו פרויקט תמ"א 38 או פרויקטים של שיפוץ מבנים קיימים).

כל חברה קבלנית אחראית לדאוג לכך וחובתה להבטיח את בטיחות העובדים מטעמה. אם לא עושה כן, הרי שעוברת על החוק ומעמידה את העובדים כולם בפני סכנות של ממש ואף איבוד חיים.

פינוי בינוי קבלן

שתפו:

פייסבוק
גוגל+
טוויטר
לינקדאין
פינטרסט
1-700-70-90-30
גלילה לראש העמוד