בחירת עורך דין בפרויקט תמא 38

בדרך לתמ"א 38? השלבים הנכונים בדרך

הפיתויים הגלומים לדיירים ובעלי הדירות בהליך תמ"א 38 הם גדולים, ועל פניו נראה כי מדובר בעסקה בה הכל יוצאים מרוויחים. המדינה מעודדת את הפרויקטים הללו במטרה להבטיח חיזוק תשתיות ושיפור מוכנות לרעידות אדמה ואסונות טבע, הרשויות המקומיות זוכות להתחדשות עירונית ללא השקעה, הדיירים נהנים משיפוץ כולל של הבניין והדירות ללא עלות והקבלן המבצע גורף רווחים באמצעות ניצול הזכויות על גג המבנה העוברות לרשותו, בניה ומכירה של דירות נוספות.

הצעדים הראשונים

בעלי דירות רבים מאמינים כי בשלב הראשוני להתנהלות נכון להקשיב להצעת הקבלן, להיוועץ בדיירים ורק כאשר העסקה קורמת עור וגידים להיעזר בשירותיו של עורך דין תמ"א 38 לחתימה על העסקה הסופית. גישה זו עשויה לפגוע בבעלי הדירות בהתנהלות אל מול קבלן ביצוע מקצועי המכיר היטב את האלמנטים השונים בעסקה המשפיעים על הרווחיות שלה, ויכוון את בעלי הדירות לעסקה שלא בהכרח ממצה את היכולת להטיב עמם.

חשוב לדעת: בניין העומד בתנאי הזכאות לבצוע פרויקט תמ"א 38 הוא בבחינת נכס לקבלנים השונים, ואין סיבה למהר ולהתקדם עם הקבלן הראשון שמגלה עניין. לא אחת המשא ומתן הראשוני מהווה יריית פתיחה מוצלחת לבעלי הדירות בדרך להשגת עסקה טובה ומשתלמת הרבה יותר, בין אם אל מול אותו קבלן ובין אם אל מול קבלן אחר.

על מבנה העסקה

ככלל, מבנה העסקה קובע כי הקבלן יהיה אחראי על שיפוץ המבנה החיצוני והמרחבים המשותפים וחיזוק היסודות שלו, ללא כל השקעה מצד הדיירים, וזאת כנגד קבלת זכויות הבניה על גג המבנה של יחידות דיור נוספות. מבנה זה קובע את בסיס העסקה, אולם הוא לחלוטין אינו מסכם אותה. תוספת מעלית לבניין, סגירת חניה במידת האפשר, עיצוב גינה ושדרוגים חיצוניים נוספים לטובת הכלל הם חלק בלתי נפרד מתנאי העסקה, וזאת לצד תמורה אישית לבעלי הדירות עצמן, הבאה לידי ביטוי בהוספת מרפסת, הוספת חדר (נהוג להוסיף חדר מסוג ממ"ד על מנת לתת מענה לדרישות הבטיחות במבנה במקביל) וכל שיפוץ או תוספת שייקבעו בהסכם.

ניהול המו"מ

ניהול משא ומתן בעסקאות תמ"א מצריך היכרות מעמיקה עם פרויקטים מסוג זה וזיהוי תרחישים עתידיים שונים, במטרה לתת עליהם מענה בחוזה הוגן. בין השאלות שצריכות לקבל מענה בחוזה הוא משך זמן השיפוץ, רמת הפגיעה באיכות החיים של הדיירים, הצורך בדיור חלופי, ניהול הפתרונות והמימון שלהם ועוד.

ליווי וייעוץ של עורך דין מומחה כבר מתחילת הדרך יבטיח ניהול משא ומתן מקצועי ומיצוי מלא של מה שאפשר להשיג במסגרת חוזה כזה לטובת בעלי הדירות, כמו גם התייחסות ודקדוק לאופן ביצוע העבודה, חתירה לאיכות גבוהה ומוקפדת ושמירה על אורח חיים נוח ככל הניתן בעבור הדיירים. לעתים עורך דין בתחום זה ידע לזהות עסקאות מהן מוטב להימנע ויחסוך בכך מפח נפש ועלויות גבוהות ומיותרות לדיירים, עת יסייע להם להגיע לעסקה מוגמרת וטובה עם הקבלן המתאים.

בחירת עורך דין בפרויקט תמא 38

שתפו:

פייסבוק
גוגל+
טוויטר
לינקדאין
פינטרסט
1-700-70-90-30
גלילה לראש העמוד