בחירת אדריכלים לפרויקט בניית וילה

תוכן עניינים
כאן לשירותכם

או חייגו 1700-70-90-30

כיצד בוחרים חברת אדריכלים לביצוע פרויקט

אם אתם עתידים לערוך בנייה ו/או שיפוץ, סביר שאתם צריכים את עזרתו של אדריכל מקצועי ומומחה בתחומו. אדריכל הוא בעל מקצוע שהוסמך לתכנן בנייה בתהליך לימודים ארוך המסתכם בחמש שנים, בסיומם נדרש כל אדריכל לעבור מבחן הסמכה ורק בסיומו ובתנאי הצלחתו, רשאי האדריכל לעבוד בתחום. כל אדריכל מבצע את עבודתו על הצד הטוב ביותר, אך ישנם פעמים בהם גם אדריכלים בעלי רישיון עבודה והסמכה מתאימה, מבצעים טעויות ועל כן נכון לבחור את האדריכל הטוב ביותר ולבצע את הסינון בהתאם. כדי לאפשר לכם לאתר את החברה הנכונה, עליכם להקפיד על מספר קריטריונים מהותיים.

כך תמצאו את האדריכל שלכם

כדי למצוא את האדריכל שיבצע עבורכם את העבודה לה אתם זקוקים ואותה אתם מבקשים לעצמכם, היעזרו בהמלצות הבאות. אדריכלים מומלצים הם בעלי המקצוע לו אתם זקוקים.

  • המלצות – בפרויקט אותו אתם מבקשים, קבלו המלצות ממכרים ו/או חברים אשר נטולים אינטרסים שיווקיים. לכל אדריכל סגנון העיצוב שלו, בדקו מספר עבודות של כל אדריכל, משום שהוא מתאים את סגנון העבודה לכל לקוח. שאלו כל ממליץ אודות המקצועיות שלו, אודות היכולת שלו לעמוד בזמנים, על היחסים הבין אישיים וכמובן המחיר.
  • אזור המגורים – אם אתם שוכרים אדריכל, השתדלו לשכור את שרותיו של אדריכל המתגורר בקרבת אזור המגורים שלכם, כך תצליחו לחסוך בעלויות עבור הנסיעות ויהיה לכם נוח מאוד לעבוד אתו.
  • בעלי מלאכה נוספים – שיפוץ ו/או בניה חדשה של וילה עם קבלן מפתח  דורשים לא רק אדריכל אלא גם בעלי מקצוע נוספים לרבות עובד אלומיניום , נגר וכיוצא בזאת, אם אתם מכירים בעל מקצוע ספציפי שאת שרותיו אתם עתידים לשכור, שאלו אותו באשר לאדריכל מומלץ – בעלי מקצוע רבים עובדים עם אדריכלים ועל כן הם יוכלו להמליץ לכם אודות אדריכל מוביל בתחומו.
  • הרשתות החברתיות – אפשרות נוספת היא הרשתות החברתיות, דרכן ניתן לקבל המלצות אודות אדריכל מקצועי. הרשת החברתית הפכה לכלי מעולה לדעת קהל אזי אתם יכולים ואף רצוי שתשתמשו בה.
  • מחיר – בדקו מבעוד מועד את טווח המחירים המאפיין את בעלי המקצוע בתחום זה ואל תרשו לעצמכם לבחור בבעל מקצוע רק בהתאם למחיר אלא חשבו את סך הפרמטרים.

חלק בלתי נפרד מעיצוב הבית לאחר השיפוץ טמון בהלבשת הבית. לעיתים החדרים נראים קצת ריקים ואנמיים במיוחד אם בחרתם רהיטים המתמזגים בגוון הקירות או הרצפה, גוונים בהירים או כהים מונוכרומטיים. אפשר כמובן להקפיץ את המראה באמצעות שימוש בפריטי טקסטיל המעשירים כל חדר בין אם מדובר בכריות נוי, בשטיחים צבעוניים שפורסים על הרצפה ומעניקים חמימות ואף תורמים להגדרת המרחב, למשל, בין המטבח לסלון או בין הסלון למרפסת. אפשרות נוספת היא לתלות וילונות על החלונות על מנת להכניס פנימה אור ששוטף את החדר ולווסת את האור והטמפרטורה ומצד שני, לתת מסגרת לחלון ולייפות את המראה של החדר כולו.

הסלון הוא ללא ספק החלק הכי חשוב בבית ולכן חשוב לשדרג את המראה שלו ואת הרושם שהוא מותיר על כל רוכש פוטנציאלי. אחת הדרכים האופטימליות לעשות זאת היא בעזרת הוספה של קמין גז חדש ויצירה של פתרון פונקציונלי שפשוט נראה נפלא. והכי חשוב, לא חייב להוציא הון על העניין. בשוק ישראלי ניתן למצוא לא מעט מבצעים בתחום הקמינים ואם תחפשו טוב תמצאו קמין גז במבצע שאתם יכולים להרשות לעצמכם.

איך משיגים היתרי בנייה?

בית הוא הרכוש החשוב ביותר בחיינו ויש לו השפעה מרחיקת לכת על צדדים רבים בחיים שלנו. בית איכותי משפיע על איכות החיים שלנו, על הרווחה הפיסית שלנו וגם על ההרגשה הפנימית שלנו. על כן יש להשקיע את כל המשאבים בבית ולעשות כל מאמץ בכדי לגור בבית הטוב ביותר שיש. אם אנחנו רוצים חיים טובים הרי שלבית שלנו יש השפעה עצומה על נתון זה. כאשר אנחנו חושבים על בניית בית אנחנו ישר חושבים על הקבלן שבו נבחר, על האדריכל שיתכנן את הבית, על החשמלאי שיעשה את עבודות החשמל ועל האינסטלטור שישרת אותנו. אך נושא חשוב ביותר שאינו זוכה לתשומת לב מספקת הוא הנושא של היתרי בנייה. כאשר אנחנו בונים או משפצים את הבית אנחנו צריכים להיות בטוחים כי נקבל היתרי בנייה וזהו הנושא של מאמר זה.

עו"ד טוב – המפתח להשגת היתרים

כל ילד יודע כי הבירוקרטיה בישראל היא אחת הסבוכות בעולם וכי ישנו קושי אמתי להתנהל אל מול הרשויות הישראליות. זה בא לידי ביטוי בהמון תחומים מרישוי עסקים ועד התנהלות מול מס הכנסה. עובדה זו נכונה גם כאשר אנחנו מנסים להשיג היתרי בנייה. הרשויות השונות מערימות עלינו קשיים עצומים בהוצאת היתרי בנייה וכל מי שניסה לעשות זאת יודע כי מדובר במשימה מורכבת וקשה. בכדי להקל על חיינו אנחנו צריכים לפנות אל עו"ד טוב שיסייע לנו להשיג את ההיתרים. ככל שהעו"ד יהיה יותר מקצועי ויותר מנוסה כך אנחנו נוכל להיות בטוחים כי נקבל היתר יותר טוב וזהו משהו שאנחנו צריכים לתת עליו את הדעת.

דירות למכירה בטירת הכרמל – שימו לב להיתרים שלהן

טירת כרמל היא עיר מעניינת במיוחד וחשבנו כי יהיה זה נכון לדבר על דירות למכירה בטירת הכרמל כדוגמא לקבלת היתרים ולהשפעה של ההיתרים על חיינו. אם אתם מחפשים אחר דירות למכירה בטירת הכרמל אחד הדברים הראשונים שאתם צריכים לעשות הוא לבחון את ההיתרים של הדירה. כך תדעו אם תוכלו להרחיב את הדירה ולשפץ אותה ועובדה זו גם תשפיע על מחיר הדירה. על כן אל תקנו דירות בטירת הכרמל מבלי לבחון את ההיתרים שלהם וזכרו כי זהו נושא חשוב ביותר שעליו אתם צריכים לתת את הדעת. ככל שתחקרו את נושא ההיתרים יותר לעומק כך תוכלו להיות בטוחים כי אתם בוחרים את הדירה הטובה ביותר שיש.

זכרו כי אם אין לכם היתרים אתם עוברים עבירה פלילית

עליכם להבין ולהפנים כי היתרים משמעותיים ביותר מכיוון שאם אתם בונים ללא היתר אתם עוברים עבירה פלילית. חשבו על כך היטב כאשר אתם בונים ללא היתר ואנו יכולים לתת לכם עצה כי לא שווה לקחת את הסיכון ולבנות בית ללא היתר בניה מתאים היתרי בניה.

10 טיפים לבחירת אדריכל לפרוייקט שלכם

החלטתם לשכור את שירותיו של אדריכל או אדריכלית לפרויקט החדש שלכם? לפני שאתם ממהרים לשכור את שירותיו של בעל מקצוע ולחתום איתו על חוזה עבודה, אנחנו ממליצים לקרוא את עשרת הטיפים שלנו לבחירת אדריכל או אדריכלית לפרויקט שלכם.

אף על פי שיש בישראל פקולטות בודדות ללימודי אדריכלות ומדובר באחד מתחומי הלימוד עם הדרישות הכי גבוהות באקדמיה, עדיין אנחנו יכולים לראות כמות גדולה של אדריכלים מומלצים שעובדים בכל רחבי הארץ. כל מי שמחפש אדריכל לא יתקשה למצוא, אך הוא צריך לדעת מה עליו לחפש וכיצד עליו לבחור.

עשרה טיפים לבחירת אדריכל או אדריכלית

ניסיון – אחת השאלות שתמיד עולות היא, האם לבחור אדריכל מנוסה שראה כבר הכל או האם לבחור אדריכל צעיר ורעב? הבחירה באופציה ראשונה היא הנכונה, מאחר והניסיון יכול למנוע טעויות, אי הבנות, ולהביא את הפרויקט אל מקומות שונים ומוצלחים.

המלצות  לאדריכל שיפוצים – אל תירתעו לחפש המלצות על אדריכלים באינטרנט, אצל חברים, קרובי משפחה ואנשי מקצוע. ההמלצות יתנו לכם אינדיקציה ראשונית עם מי מוטב לעבוד ועם מי פחות.

תיק עבודות – אחרי שהגעתם אל אדריכלים מסוימים או אפילו לפני, תבדקו מה הם עשו בעבר. זה גם יעזור לכם להכיר את סגנון העבודה שלהם וגם יעזור לכם להתרשם מאלמנטים שונים בעבודה איתם.

היכן הם עבדו קודם לכן? – לא מספיק להסתכל רק על תיק עבודות אלא גם לברר היכן הוא עבד,קבלן בניין שיקום מבנים  עם מי, ואם אפשר גם ליצור קשר עם לקוחות קודמים שלהם.

זמינות ונגישות – חשוב שהאדריכל או האדריכלית יהיו זמינים אליכם. הם צריכים לספק לכם הסברים אם אתם מעוניינים, להיות זמינים לכל שאלה, וכן זמינים לכל צורך מצדיכם.

צוות מסביב – יש שתי אופציות, אחת היא לשכור פירמה ואז מרביתקבלן שיפוצים רשום העבודה תתבצע מול הצוות מסביב. אפשרות שנייה היא לשכור אדריכל או אדריכלית שעובדים באופן עצמאי, כלומר לבדם. זה מהותי בהתאם לסוג הפרויקט. אם הוא גדול רצוי שיהיה סביב האדריכל צוות גדול, אם לא, אפשר גם להשתמש בצוות מצומצם אם בכלל.

שיפוץ בית הוא הזדמנות מצוינת לשדרג את המטבח ולהפוך אותו למתחם שנותן מענה לא רק על צרכים אלא גם על רצונות, העדפות וציפיות.

איך מחדשים מטבל בפרויקט שיפוץ דירה

מטבח מעוצב משווה לכל הבית חזות חדשנית והופך אותו למתחם מושקע ויפה. חידוש מטבח מאפשר לכם לקבל מטבח ייחודי, המיוצר ומעוצב בדיוק לטעמכם, מטבח עשוי מחומרי הגלם החזקים, העמידים, האיכותיים והמשובחים ביותר, תוך הקפדה על גימור מלוטש וכמובן- עמידה בלוח הזמנים וזמן אספקה מהיר.

חידוש מטבח בעת שיפוץ לא רק מצדיק יצירת קשר עם חברה מקצועית המתמחה בייצור ובשיווק מטבחים בהתאמה אישית אלא ממש מחייבת אותה. מקצועיות, ניסיון ואמינות מהווים ערובה לכך שכל הריהוט והציוד יגיעו לביתכם בשלמותם ויותקנו על ידי אנשי מקצוע המאומנים ומימנים בהרכבת מטבחים.

חידוש המטבח מאפשר לשפר ולשדרג אותו במכלול מרכיביו; לגוון ולהעשיר אותו בצבעים חדשים, לשלב בו- לדוגמה- אי, שמזמן אפשרויות רבות לניצול מיטבי שלו הן להקלה על העריכה, ההגשה והפינוי, הן להוספת חללי אחסון ( בארונות ובמגירות שניתן להוסיף לו) והן לשימוש נוסף או חלופי בו כמשטח עבודה עם מחשב נייד.

יש לא מעט אנשים שבוחרים אחרי מספר שנים, לעשות שיפוץ במטבח. זה יכול להיות שיפוץ כללי, שינוי טוטאלי של המטבח מקצה לקצה וזה יכול להיות שינוי נקודתי, בין אם זה אומר חידוש הארונות או החלפתם, שינוי הריצוף, שינוי של חיפוי קירות ועוד. מן הסתם, כל שיפוץ, כל שינוי חייב להתבצע בהתאם לתנאים ומאפיינים שונים.

כשאנחנו מדברים על שיפוץ כללי של המטבח או אפילו שיפוץ נקודתי במקרים מסוימים, אנחנו צריכים לקחת בחשבון את המאפיינים אותם נוכל לשנות, המאפיינים אותם נוכל לשפץ. ברור מאליו שהכוונה בראש ובראשונה לארונות מטבח, שיש, קרמיקה למטבח ואלמנטים אחרים, חלקם נוכל להחליף או לשפץ בלי קשר לחלקים אחרים, אחרים לעומת זאת נצטרך לשפץ או להחליף, בעקבות השינוי שנעשה בחלקים אחרים.

כאשר אנחנו מחליפים קרמיקה למטבח או ארונות מטבח, אנחנו צריכים להסתכל על התמונה הרחבה של תהליך השיפוץ. אנחנו לא יכולים להסתפק אך ורק בעניין נקודתי כמו הצורך בשינוי או הרצון להתחדש. אנחנו צריכים להסתכל על כל התמונה הרחבה ולראות כיצד השיפוץ יכול לשנות את המצב של חלל המטבח כפי שאנחנו רוצים.

מדוע נרצה לעשות שיפוץ במטבח

לפני שנציג כמה נקודות שיכולות לעזור לנו בתהליך השיפוץ, חשוב להבין למה נרצה לעשות שיפוץ במטבח.

ראשית, הרבה פעמים השיפוץ הוא כורח המציאות ולעיתים השיפוץ במסגרת שיפוץ דירה, כתוצאה משינוי מסוים שחל בתפקוד שלנו או של מי מבני הבית. זה יכול גם לנבוע משינוי שחל בתפקוד המטבח שמחייב אותנו לבצע אותנו שיפוץ.

שנית, אנחנו נבחר לבצע שיפוץ מתוך הנחה שזה ישפר באופן מהותי את חלל החדר ויאפשר לנו לבצע את העבודה שלנו בצורה הרבה יותר טובה, אנחנו נהנה ממנו יותר וכן הוא יהיה הרבה יותר מסודר.

שלישית, לא פעם ההחלטה לבצע שינוי כזה או אחר נובע מתוך הבנה שהמטבח הקיים הוא ישן מדי, לא מספק ואם נשפץ אותו לא רק שנהנה ממטבח חדש אלא גם מעלייה בערך המבנה.

נקודות על שיפוץ מטבח

כשאנחנו ניגשים לשפץ מטבח קיים, אנחנו צריכים לבחון את השטח שעומד לרשותנו, אנחנו צריכים לבחון כיצד אנחנו יכולים להשתמש בו ועד כמה הוא באמת מספק אותנו.

בשלב הבא, אנחנו צריכים לשאול את עצמנו איך אנחנו נרצה שהמטבח שלנו יהיה מעוצב ואיזה עיצוב יאפשר לו להשתלב לו בצורה אופטימאלית בעיצוב של המבנה כולו.

אנחנו צריכים להתייחס לפרטים כמו תאורה, אוורור, פתרונות אחסון, ופרטים נוספים שיכולים להשפיע על הסגנון והעיצוב של המטבח.

קבלן לשיפוץ דירה – המרכיב המשמעותי ביותר בבנייה שלכם

רגע לפני שאתם מבצעים שיפוץ בבית, כדאי שתחשבו רגע על המטבח שלכם. עם שיפוץ מטבח תוכלו לקבל מטבח ייחודי ואיכותי אשר יתאים לצרכים האישיים שלכם. תהליך שיפוץ המבטח במהלך שיפוצי הבית דורש חשיבה מרובה, תיאום והשקעה בבחירת החומרים למטבח.

סגנונות מטבחים

רגע לפני שאתם נפרדים מהמטבח שלכם לטובת מטבח חדש, חשוב לבדוק את סגנונות העיצוב השונים על מנת להתאים אותם אל המטבח הפרטי שלכם. לפני בחירת המטבח מומלץ לראות סגנונות שונים באתרי שיפוץ ועיצוב, לבדוק את העיצובים העיקריים שהולכים כיום בשוק, וכן לברר את הזמן שלוקח לשפץ וכמובן המחירים. המטבחים החדשים המובילים בשנים האחרונות הם:

מטבח מודרני

מטבח מודרני הוא מטבח אשר הצבעים השולטים בו הם לבן או שחור. במטבח זה הידיות סמויות והמראה הכללי של המטבח נקי. מטבח זה לרוב הוא גדול יותר ומכיל מקום רב לבישול. מטבח לבן הוא מטבח שניתן לשלב בו אלמנטים שונים שהופכים אותו למטבח איכותי ויוקרתי. אם בעבר מטבח זה היה במראה של עץ כיום הוא בצבעיים בהירים ואף מטאלים, הכוללים בין היתר צורות שונות.

מטבח כפרי

במטבח כפרי האווירה חמימה וביתית. במטבח זה ניתן לעשות שימוש בסוגי עץ שונים ובצבעים חמים, לעומת המטבח המודרני שבו הפירזול מוסתר. המטבח הכפרי נותן לפירזול מקום של כבוד ואף מדגיש אותו בשונה מהמטבח המודרני.

מטבח וינטג' במסגרת שיפוץ דירה

מטבח וינטג'  הוא מטבח אשר מאופיין מאלמנטים מעשורים קודמים. במטבחים מסוג וינטג' נמצא ריצוף מצויר משנות ה50,60, פירזול מותאם לתקופה,שיפוץ דירה טפסים צביעה גסה של הארונות אשר מתאימה לאורך התקופה היא. כמו כן, בשנים האחרונות תוכלו לראות מטבחי וינטג' בצבעי מנטה, תכלת וחדר האמבטיה משתלב גם הוא עם ריצוף מצויר ועם המטבח עצמו בין או וינג' או בסגנון כפרי.

איזה מטבח עדיף לכם מבחינת חומרים?

אם החלטתם לשפץ את המבטח שלכם כדאי שתבחרו מטבח עם תכונות אשר מתאימות לצרכים האישיים שלכם. כך למשל, מטבח כפרי העשוי מעץ, ישרת אתכם לאורך שנים רבות עקב העמידות שלו, יהיה עמיד למכות, שריטות ורטיבות וכן יהיה ניתן לתיקון. לעומת זאת, מטבח וינטג' יהיה פחות עמיד לשריטות ומכות, ולא תמיד יכלול חומרי עץ אלא חומרים אחרים.

שיפוץ מטבח ישן למטבח חדש

אחד הדברים העיקריים בעת שיפוץ מטבח ישן למטבח חדש הוא תשתית המטבח. כאשר מדובר על  שיפוץ מטבח ישן במסגרת שיפוץ כללי לבית, תוחלף תשתית המטבח ושאר תשתיות הבית אשר כוללות בין היתר את מערכת החשמל, אינסטלציה, איטום, החלפת צינורות הפלדה בצינורות מפלסטיק ועוד. לכן יש לקחת זאת בחשבון שמחליטים על שיפוץ המטבח כחלק משיפוץ הבית עצמו. כמו כן, תכנית השקעים למדיח ותנור מתחת לשיש חייב להיות בגוה של 60 ס"מ, וכן לכלול מספר שקעי שירות לקומקום החשמלי, טוסטר ושאר מוצרי חשמל בגובה של 5-15 ס"מ מעל השיש.

 

 

בכל שיפוץ נכון למקסם את ניצול החלל ולמקם כל אחד מהפריטים במקום המיועד לו, באופן שיאפשר שהייה בטוחה ובטיחותית במטבח ועבודה קלה ונוחה בו.

חידוש המטבח בעת שיפוץ הבית

כימיה אישית – כשאתם בוחרים אדריכל או אדריכלית, אל תסתכלו עליהם רק כאנשי מקצוע אלא כנותני שירות, וככאלה אתם אמורים להרגיש בנוח איתם, אתם צריכים לחוש שהם קשובים, יש להם סבלנות והם גמישים במחשבה. בסופו של יום, זה הפרויקט שלכם, לא שלהם.

מה התוכניות בשבילכם? – מצד אחד יש את התוכניות שאתם חושבים עליהן, מצד שני, חיזוק אריחים בבנייןחשוב לשמוע מה האדריכלים מציעים לכם. אולי תשמעו דברים חדשים, אולי תגלו סגנונות תכנון ועיצוב שלא הכרתם בעבר. זה ייתן לכם עוד פרמטר לבחירה.

עלויות – בסופו של דבר, הכל מתחיל ונגמר כאן. מרפסות שמש חשוב לדעת מה העלויות של העבודה, כיצד הן נקבעות, מה הן כוללות, והאם הן עומדות במגבלות התקציב שלכם.

הסכם עבודה – יש לוודא מה כולל ההסכם עם אדריכל או אדריכלית, כיצד הוא נחתם, מה התנאים שיש בו. בין אם זה תנאי עבודה, תנאי סיום פרויקט ועוד.

שיתוף הפעולה שבין אדריכלים לבין קבלן שיפוצים במרכז

חושבים לשפץ את הבית או את הדירה? חשוב שתדעו ששיתוף פעולה טוב בין קבלן השיפוצים שלכם והארכיטקט יכול לחסוך לכם הרבה כסף – ולא מעט כאב ראש

בעבודת שיפוצים גדולה, האם רצוי לשכור ארכיטקט וקבלן שיפוצים יחד, או לעבוד בשיטת המכרז, לאחר קבלת התוכניות מהמעצב?

ובכן, אין ספק שאם אתם מתכוונים לקבל מספר הצעות מקבלני שיפוצים, אתם חייבים לשכור קודם כל אדריכל. עבודות אדריכליות מחייבות מחשבה במושגים של ניצול החלל והמרחב, דברים שקבלנים – טובים ככל שיהיו – לא בהכרח טובים בהם.

אבל צפו להפתעה – שתחסוך לכם זמן וכסף

ההפתעה היא שכדאי לכם לשכור את הקבלן והאדריכל באותו שלב וזמן. למה זה מפתיע?

כי במיוחד באזור המרכז, בו הבניה יחסית יקרה, רובנו סבורים שנוכל לחסוך כסף אם נצא למכרז בין קבלנים, כאשר התוכניות כבר בידינו.

אבל זה דווקא לא נכון:

  • מחקרים שנעשו בעולם גילו שאם האדריכל וקבלן השיפוצים יעבדו יחד מהרגע הראשון, אתם עשויים לחסוך עד 6%* בהוצאות הבניה שלכם.
  • מחקרים דומים גילו שפרויקטים שבהם התכנון והביצוע נעשו בזה אחר זה, ללא שלב של הצעות מחיר בין התכנון לבחירת הקבלן, הסתיימו 33% מהר יותר.
  • שלב הבניה עצמו בפרויקטים כאלה לקח 12% פחות זמן מאשר בפרויקטים בהם הקבלן נבחר רק לאחר שהארכיטקט סיים את העבודה התכנונית.

איך זה יכול להיות?

קודם כל, טובים השניים מן האחד, במיוחד אם הם מגיעים משני תחומים שונים אבל משיקים:

קבלן שיפוצים טוב ומנוסה יכול לעזור לארכיטקט ולסייע לו בבחירת חומרי בניין ואביזרים שונים, ולהעלות רעיונות חדשים לביצוע עצמו.

בנוסף, קבלני שיפוצים חשופים לתוכניות של הרבה אדריכלים ולא פעם הם משתפים ברעיונות שקיבלו ובמה שראו במקומות אחרים.

ועוד: ברגע שהתוכניות כבר על הנייר ואתם יוצאים למכרז, הלחץ על הקבלן להציע הצעת מחיר הוא גדול. הוא עובד מהר יותר כדי להגיש הצעה, יש לו פחות זמן לחשוב ולתכנן, והוא נוטה לכן לקחת מרווחי ביטחון גדולים יותר.

ונקודה אחרונה – נקודת ערך הבית

  • במיוחד באזור המרכז, שבו כל מטר בניין שווה את משקלו בזהב, יש לקחת בחשבון את ערך הבית המשופץ כחלק מתשואת השיפוץ.

אתם יכולים להרוויח עד כ- 5% על ערך הבית שלכם אם השיפוץ יהיה מנוהל בשיטת תכנון ובניה: יחד עם הקבלן, האדריכל שלכם יוכל להציע את הפתרונות הטובים ביותר לבית, ולהפוך את הפרויקט למהיר ויעיל יותר. את הכסף שתחסכו תוכלו אז להשקיע בגימור טוב ויוקרתי יותר, ובעל ערך גבוה יותר.


 

הדירה שרכשתם בעבר וזו ששירתה אתכם על הצד הטוב ביותר לאורך שנים, לא בהכרח מתאימה כעת לצרכים העכשווים ולאורח החיים שלכם. אם בעבר האלטרנטיבה היחידה שהייתה היא לעבור לדירה חדשה, כעת יותר ויותר אנשים מתעניינים לגבי האפשרות של תוספות בניה. רגע לפני שגם אתם מתכננים תכניות ומדמיינים את ארבעת הקירות שלכם בגזרתם החדשה, דעו כי עליכם לקבל אישור טרם היציאה לדרך.

הוצאת היתרי בניה

למרות שמדובר על תחום ברור שאין בו אפור, לא תמיד מודעים לחשיבות הרבה ולמשמעות המגולמת בצמד המילים "תוספת בניה". אם כן, תוספת הבניה מדברת על תוספת אל תוך שטח קיים. אף אדם לא יכול על דעת עצמו להרחיב את הנכס שברשותו ללא אישורים רשמיים. כל הוספה לשטח הקיים – החל מסגירת מרפסת עם אלומיניום ועד תוספת של פרגולה בחצר הבית – מחייבות באישור.

תוספת הבניה – מתי תוכלו לקבל אותה?

קבלת היתר לבניית חדר נוסף בבית או כל תוספת אחרת, מצריכה מכם לאסוף אישורים ולהגיש תכניות. ככל שהבקשה שלכם תהיה מפורטת יותר, כך עולה הסבירות כי תצליחו לקבל את האישור. ישנם מקרים ספציפים בהם מאשרים את הבקשה לתוספת הבניה, כאשר המקרים השכיחים ביותר מדברים על אי ניצול זכויות הבניה המלאות הרלוונטיות לנכס מסוים, בעת שרוצים להוסיף ממ"ד בבתים ישנים וגם בעת שמעוניינים להוסיף חדר שירות בבית. בישראל ישנם תקנים ברורים שחשוב להיצמד אליהם. בעת שאדם מוסיף על דעת עצמו חלל נוסף לבית, הוא עובר על החוק.

בכל מקרה, לא כדאי לבצע את תוספות הבניה בלבד

קבלני השיפוצים המומלצים לא יבצעו אצלכם את עבודת התוספת מבלי שהם ידרשו לראות את האישורים הרלוונטים. חשוב בהחלט לבצע את התוספת הבניה כמו מרפסת שמש שדורשת הוצאת היתרי בניה, גם זו הקטנה ביותר, אך ורק עם איש מקצוע. כך לדוגמא, גם אם החלטתם לסגור את מרפסת השמש מאחר ואתם רוצים להגדיל את הבית, עליכם להגיש תחילה את האישורים הרלוונטים, לקבל אישור על התוספת ולאחר מכן לחבור אל חברת שיפוצים מובילה שתוכל ליישם את העבודה תחת התנאים המחמירים ביותר.

סיוע של אנשי מקצוע נבחרים במטרה למנף את סיכוי קבלת ההיתר

אם עד היום הבירוקרטיה היא זו שהשאירה את חלום תוספת הבניה מאחוריכם, דעו כי אין באמת סיבה. הבירוקרטיה אמנם נותרה אותה הבירוקרטיה, אך תוכלו לקצר את התהליכים עם סיוע של עורך דין. לפנות לעו"ד מוביל בתחום הנדל"ן זה בהחלט הדבר הטוב ביותר שתוכלו לעשות, כאשר כל הכנת המסמכים הינה באחריותו. יעד הפניה הוא המועצה המקומית בה אתה גרים. שימו לב: תוספת בניה ללא אישור רשמי שקיבלתם, מסכנת אתכם בעבירה פלילית! הבטיחו מראש כי עורך הדין שלכם מנוסה בתחום זה: הוא יודע מה צריכה לכלול הבקשה, מהן החובות שלכם והזכויות שלכם, תוך כמה זמן אתם צריכים לקבל תשובה וכן הלאה.

כיצד להשיג היתרי בנייה

מזל טוב, אם הגעתם לפה כנראה שאתם לפני בנייה או מתכננים לבנות. אז לפני שניכנס לעובי הקורה ננסה להבין היתר בנייה מהו?. היתר בנייה הוא למעשה אישור לבנות בית הניתן ע"י הוועדה המקומית לתכנון ובנייה או רשות הרישוי. על כל שינוי שאתם רוצים לעשות גם בבית קיים עליכם לפנות לוועדה לתכנון ובנייה, כמובן עם תכנית מסודרת מאדריכל והם יאשרו או יתנו לכם כמה תיקונים לעשות, לרוב אם ההצעה היא באמצעות אדריכל שכבר יודע ושוחה היטב בחוקים לא תהיה בעיה והשינוי המיוחל יאושר.  היתר הבנייה הוא מסמך פורמלי שאליו מצורפים תוכניות המבנה, מפת מדידה ואישור רשויות וגופים מוסמכים, והוא כולל את פרטיהם של האחראים לתכנון, לבנייה ולפיקוח על הבנייה. חשוב להבין – אי אפשר לבנות בלי היתר כזה, בנייה או שימוש ללא היתר, או לצורך העניין בניגוד להיתר, היא עבירה פלילית ואתם לא רוצים להגיע למצב כזה אחרי שהשקעתם לא מעט ממרצכם וכספכם בבית.

מתי צריך היתר ומתי לא?

לפי חוקי התכנון והבנייה ישנם כמה מצבים המחייבים היתר בנייה והם: הקמת בניין חדש, הריסתו של בניין או הקמתו מחדש. כמו כן – כל תוספת לבניין קיים, וזה יכול להיות חלון חיצוני, סגירת מרפסת, חניה מקורה, גדר, פרגולה, סככה, קירוי מרפסת קיימת (אפילו אם הקיר בנוי מחומרים קלים. בנוסף –  כל שינוי בקירות חיצוניים דורש היתר. עם זאת, כמובן ששינוי פנימי לא דורש היתר. אלא אם השינוי הזה משפיע על שטח הדירה, או פוגע במבנה המשותף או בשלד הבניין. אמנם על הקמת מחסן ופרגולה נדרש היתר בנייה אבל בוועדה לתכנון ובנייה הקלו בשנים האחרונות על מבקשי ההיתרים לשני המקרים הללו בכדי שלא לגרור במשך חודשים או שנים, אישור זניח לפרגולה או מחסן שאלה לא דברים שפוגעים בשלד הבית או שאי אפשר לפרק במקרה הצורך. אז לפני שאתם מתייאשים והולכים לחפש דירות למכירה באשקלון, המשיכו לקרוא ואולי יתבהרו לכם כמה דברים.

דגשים לשיפוץ דירות יוקרה

דירות יוקרה מאופיינות בכמה תכונות חשובות ביותר. לרוב, הן תהיינה דירות גדולות ומרווחות, הן תימצאנה באזורי ביקוש ובשכונות האיכותיות ביותר בארץ והן גם מציעות סטנדרט מגורים מן השורה הראשונה. יחד עם זאת, תהיה זו טעות להניח באופן אוטומטי שדירה כזאת, אפילו חדשה, תתאים תמיד באופן אופטימלי לרוכש. אי לכך, אחוז בלתי מבוטל מבעלי דירות היוקרה בארץ, לרבות כאלה שנרכשו ממש לאחרונה, בוחרים לשפץ את הנכס כדי להתאימו לצורכיהם באופן אופטימלי, בשלמות. כמו כן, מקובל לבצע שיפוץ גם של דירות יוקרה שאינן חדשות, למשל לפני שרוצים למכור אותן או כאשר רוצים לחדש אלמנטים שהתיישנו או אפילו התקלקלו (כדוגמת צנרת מים ישנה, ריצוף שיצא מהאופנה).

שני מסלולים אפשריים לשיפוץ

הדגש שבו נרצה לפתוח (רלוונטי להרבה מאוד בעלי דירות יוקרה שמתכננים לשפץ) הינו שקיימים שני מסלולים אפשריים לשיפוץ. האפשרות הראשונה הינה לפנות באופן עצמאי להרבה מאוד אנשי מקצוע נפרדים, ולסכם עם כל אחד מהם לגבי סוג העבודה, המחיר, טיב החומרים. האפשרות השנייה הינה לפנות לקבלן שיפוצים אחד. נדגיש כי לא מדובר בחברה קבלנית כמו גינדי השקעות אלא קבלן שעוסק בשיפוץ דירות יוקרה והוא זה שדואג לכלל הפרויקט ומביא עימו שורה שלימה של בעלי מקצוע – החל מרצף, דרך מומחה אינסטלציה וחשמלאי וכלה בטייח וצבעי. האפשרות השנייה, חשוב לציין, מונעת אי הבנות בין אנשי מקצוע נפרדים, שלא תמיד מבינים את מהות השיפוץ באופן זהה.

רק אנשי מקצוע מעולים

אסור ללכת שולל אחר ההנחה שכל אנשי המקצוע שעוסקים בשיפוץ של דירות יוקרה זהים באיכות שהם מספקים. כפי שעשויים להיות הבדלים בין סטנדרט הבניה שתציע חברה קבלנית כמו גינדי השקעות לעומת הסטנדרט שתציע חברה בלתי מוכרת כלשהי, כך ישנם הבדלים בין קבלני השיפוצים ובין אנשי המקצוע הרלוונטיים, לרבות מעצבי פנים. כאשר על הפרק עומד פרויקט חשוב של שיפוץ דירות יוקרה, יש לבחור רק אנשי מקצוע מהשורה הראשונה. איך יודעים לבדוק זאת? חשוב להתרשם מעבודות קודמות על סמך צילומים של פרויקטים אחרונים או לשוחח טלפונית עם לקוחות קודמים. כמו כן, וודאו את הוותק והמוניטין של כל איש מקצוע בו תבחרו ולגבי קבלן – וודאו שמדובר בקבלן רשום.

כתב כמויות מפורט

בכל פרויקט מושקע של שיפוץ, אסור לצאת מתוך הנחה שהשיפוצניקים או קבלני השיפוצים מבינים בדיוק מה אתם רוצים על סמך שיחה שבעל פה. לצד ליבון צרכים מפורט הקפידו לחתום על חוזה עבודה מסודר ולכלול גם כתב כמויות. אם זו הפעם הראשונה שאתם נתקלים במושג זה, חשוב שתדעו שזהו מפרט מפורט ביותר של כל עבודת השיפוץ. בכתב הכמויות מציינים בדיוק כל פעולה הנכללת בשיפוץ המבוצע על ידי קבלן שיפוצים, כל אלמנט שיוחלף עד לרמת מספרי היחידות של פריטים שונים (למשל התקנת 4 ברזים בחדר האמבטיה, הוספת 3 גופי תאורה בסלון).

על השקעות ושיפוצים

לא כל אחד יכול לבצע ייזום של פרויקטים וקידום של השקעות באותו סדר גודל שיכולה לבצע חברה גדולה כמו גינדי השקעות (הידועה בייזום פרויקטים בארץ וגם מעבר לים, לרבות הקמת קניונים מודרניים). יחד עם זאת, פלח ניכר מהציבור בכל זאת רוצה, מסוגל ואף מבצע השקעה בנדל"ן מניב. מדוע אנו מזכירים זאת, כאשר אנו עוסקים כאן בשיפוץ של דירות יוקרה? מכיוון שכאשר מבצעים השקעה מסוג זה, שיפוץ הנכס הינו צעד חשוב ביותר על מנת ליהנות מתשואה מכסימלית והשבחת הנכס. אותם אנשים מבקשים לשכור דירה יוקרתית או בית מפואר יהיו על פי רוב קפדניים מאין כמוהם ולא יסתפקו בנכס שאיננו מתוחזק היטב ומשופץ ברמה הגבוהה ביותר.

כיצד מתבצע התהליך

הגשת הבקשה, צריכה להיערך, על פי החוק, על ידי – אדריכל, או מהנדס מבנים או הנדסאי בניין. הבקשה כוללת פרטים רבים שכל אדריכל או מהנדס יודעים אותם. עדיף להוציא אישור כמה שיותר מעודכן ובסמוך להגשת הבקשה. לא הרבה יודעים אבל אחרי כל שלבי ההיתרים והוועדות השונות שעברתם עליכם לפרסם את דבר הבנייה שלכם, כלומר בנייה שלא בהתאם לכללים הרגילים, המבקש צריך לפרסם את בקשתו ב-3 עיתונים, שניים מהם בתפוצה ארצית בעיתון נפוץ ומקומון שמופץ אחת לשבוע לפחות. ביישוב ערבי או באזור שמתגוררים בו דוברי השפה הערבית, ההודעה תפורסם בנוסף גם בעיתון בשפה הערבית. כמו כן, מי שמבקש הקלה ישלח בדואר רשום את נוסח ההקלה לכל בעלי המגרשים הגובלים, ועליו להציב שלט בולט בחזית הקרקע או הבניין. כמובן שישנה גם אפשרות של מתנגדים לבנייה ואז עליהם להגיש את הבקשה 14 יום מתאריך הפירסום. אם אין התנגדות הבקשה נידונה במועצה המקומית ואז ניתן האישור המיוחל.

* https://en.wikipedia.org/wiki/Design%E2%80%93build#Debate_on_the_merits_of_design.E2.80.93build_vs._design.E2.80.93bid.E2.80.93build

לסיכום – אדריכל הוא שיצליח להגשים לכם את החלום אך כל עוד בחרתם באחד המתאים לכם באופן אישי וזה, שלמד ברבות השנים לבצע עבודתו על הצד הטוב ביותר, הן ברמה המקצועית והן ברמה הבינאישית.

קבוצת עידן
קבוצת עידן

המאמר נרשם ע"י החברה המובילה בישראל קבוצת עידן לשיפוץ בניינים הוספת מרפסות ובניית ממדים לבניינים משותפים, הניסיון עושה את ההבדל. קבוצת עידן הינה חברה קבלנית המנוסה בביצוע פרויקטים הנדסיים מורכבים.

שתפו את המאמר:

מאמרים נוספים:

1700-70-90-30

שיפוץ ושיקום בניינים, בניית ממד והוספת מרפסות לבניינים רק עם קבוצת עידן עובדים בצורה מקצועית ומהירה!

פנו אלינו עוד היום לקבלת מידע נוסף/ הצעת מחיר
ונציגנו יחזור אליכם בהקדם!!

או חייגו 1700-70-90-30